Mam rysy na „chromowanym” plastikowym elemencie

Jeżeli rysy na elemencie z tworzywa o efekcie chromowania są głębokie lub wżery powstałe wskutek kontaktu z silną chemią są głębokie – wówczas ich usunięcie jest niemożliwe. Głębokość uszkodzenia nie może osiągać wartości przekraczających połowę grubości warstwy efektu chromowania. Uszkodzenia płytsze – rysy lub wżery – nieprzekraczające połowy grubości warstwy efektu chromowania, są możliwe do usunięcia.

Atrapy chłodnicy, zwane potocznie grillami, ale też listwy, elementy lusterek i klamek czy różnego rodzaju emblematy w postaci liter i cyfr najczęściej wykonane są z wytrzymałych tworzyw sztucznych i często pokryte powłoką imitującą chrom. Do produkcji elementów samochodowych najczęściej wykorzystuje się tworzywo o nazwie ABS. Jest ono bardzo wytrzymałe, twarde i jako jedno z nielicznych tworzyw może być poddawane pokrywaniu warstwami metalicznymi w obróbce galwanicznej.

Tworzywa sztuczne przeznaczone do uzyskania efektu chromu pokrywa się najpierw palladem, w celu uzyskania warstwy przewodzącej. Następnie nakłada się warstwy miedzi, niklu i chromu. Specyficzna powierzchnia tworzywa pozwala na zastosowanie powłok galwanicznych tylko raz. Dlatego przy głębokich rysach i wżerach niemożliwe jest przywrócenie takim elementom efektownego wyglądu.

Zobacz również: Usuwanie rys z lakieru

sieć salonów   zgłoś szkolenie