Klejenie szyb samochodowych wykonujemy częściej, niż można by przypuszczać. Szyba samochodowa narażona jest na uderzenia kamieni wyrzucanych spod kół samochodu jadącego przed nami. Odpryski na szybie to nie tylko problem natury estetycznej. Pogarszają one również widoczność. Większość odprysków tworzą niewielkie otwory w szkle, co może spowodować pęknięcie szyby, a w konsekwencji doprowadzić do kosztownej wymiany tego elementu. Uszkodzenie można usunąć poprzez sklejenie szyby z użyciem specjalistycznych żywic i mas uzupełniających ubytki, jeśli te nie są większe niż 2 cm. Żywica ta jest niezwykle rzadka i ma doskonałe własności penetrujące. Doskonale wypełnia wszystkie zakamarki przestrzeni defektu.

Jak zabezpiecza się miejsce sklejenia?

Po całkowitym uzupełnieniu przestrzeni defektu kolejnym rodzajem żywicy — żywicą wykończeniową — zabezpiecza się od zewnątrz punkt, w który uderzył twardy przedmiot, generując defekt. Żywica wykończeniowa jest twardsza i skutecznie zabezpiecza obszar naprawy przed działaniem czynników atmosferycznych i piór wycieraczek. Obie żywice utwardzane są światłem UV generowanym przez specjalnie do tego celu skonstruowaną lampę. Naprawa przywraca szybie pierwotne parametry zarówno techniczne, jak i optyczne.

Co robić, zanim szyba trafi do klejenia?

Należy pamiętać, aby zabezpieczyć uszkodzenie przed zabrudzeniem (na przykład przezroczystą taśmą klejącą) i naprawić je jak najszybciej, w przeciwnym razie – może się ono powiększać i uniemożliwić „uratowanie” przed wymianą szyby, a przecież naprawa w tym przypadku jest do 90% tańsza niż wymiana. Trwałość, zdolność przenoszenia naprężeń oraz przejrzystość szyby czołowej są wymagane przy obowiązkowych przeglądach technicznych pojazdów. W ekstremalnych przypadkach może to nawet doprowadzić do zatrzymania dowodu rejestracyjnego przy kontroli. Warto wykonać naprawę, zanim do tego dojdzie! Szczególnie że podobnie jak w przypadku lakierowania SPOT naprawa dotyczy jedynie małego elementu i nie jest inwazyjna.

Jakie podstawowe funkcje w samochodzie spełniają szyby?

Odpowiednio wykonane szyby w samochodzie wpływają na szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Istotną rolę w łańcuchu bezpieczeństwa odgrywają również inne materiały szklane wykorzystane do budowy pojazdu. Idealnie przejrzyste szyby w aucie:

  • zapewniają widoczność,
  • poprawiają działanie poduszek powietrznych, kiedy dojdzie do zderzenia,
  • zwiększają wytrzymałość nadwozia wobec naprężeń, jakie powstają przy wykonywaniu manewrów na przykład przy skręcaniu.

Bardzo ważne jest zatem, aby wszystkie szyby w samochodzie regularnie oglądać i w przypadku wykrycia odprysków, zadbać o ich jak najszybsze zaklejenie.

Dodatkowe funkcje nowoczesnych szyb samochodowych

Szyby w samochodzie mają również inne zastosowania. Dodatkową funkcją szyb jest ogrzewanie pojazdu. Obecnie ogrzewanie przedniej szyby za pomocą przepływającego przez nią prądu elektrycznego jest już standardem. W szybie można również zamontować antenę niezbędną do działania radia lub systemu nawigacyjnego. Kolejna funkcja szyb samochodowych to odbijanie promieniowania cieplnego. Jednak, aby szyba mogła spełniać swoje zadanie i odbijać promieniowanie ultrafioletowe szkło trzeba zabarwić na zielony kolor lub w przypadku szyb laminowanych zamontować dwie warstwy folii. Zabiegi te pozwalają ograniczyć ilość dostającego się do wnętrza samochodu promieniowania cieplnego o około 20%.

800 800 505
800 800 505
ZNAJDŹ WARSZTAT
ZNAJDŹ WARSZTAT
WYŚLIJ ZAPYTANIE
WYŚLIJ ZAPYTANIE

POZOSTAŁE USŁUGI

Regeneracja i polerowanie reflektorów
Regeneracja i polerowanie reflektorów
Naprawa i malowanie felg aluminiowych
Naprawa i malowanie felg aluminiowych
sieć salonów   zgłoś szkolenie