Na czym polega renowacja zmatowiałych kloszy lamp?
Wraz z eksploatacją pojazdu jego poszczególne elementy ulegają stopniowemu zużyciu i tracą część swoich pierwotnych właściwości. Może przekładać się to zarówno na sprawność konkretnych podzespołów, jak i na ich wygląd. Kwestie te okazują się niezwykle istotne, gdy chodzi o elementy dobrze widoczne, takie jak szyby czy powłoka lakiernicza. Z ich defektami można jednak często stosunkowo łatwo sobie poradzić, decydując się na polerowanie karoserii czy uzupełnianie pęknięć lub odprysków żywicą o wysokiej przezierności. Co ważne, podobne procesy regeneracji będą możliwe, gdy w grę wchodzą reflektory samochodowe. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Co warto wiedzieć o kloszach reflektorów samochodowych?
Klosze reflektorów samochodowych to elementy, które chronią wnętrze lampy przed kontaktem z czynnikami zewnętrznymi – przede wszystkim wodą i zabrudzeniami, a także pomagają we właściwym ukierunkowaniu strumienia światła. W większości nowoczesnych pojazdów są one wykonywane z poliwęglanu, który, choć odporny na uszkodzenia, z czasem ulega powierzchniowemu zużyciu. Matowienie kloszy reflektorów negatywnie wpływa na to jak prezentuje się pojazd, a co równie ważne, zmniejsza ich przezierność redukując natężenie światła do poziomu, który może okazać się niewystarczający do tego, by auto pomyślnie przeszło badania techniczne.
Jak wygląda renowacja kloszy reflektorów?
Renowacja poliwęglanowych kloszy reflektorów polega na polerowaniu tworzywa w celu usunięcia warstwy materiału, który uległ uszkodzeniu. Zeszlifowanie oraz wygładzenie powierzchni jest możliwe dzięki wykorzystaniu pasty polerskiej o odpowiednich właściwościach i gwarantuje przywrócenie dawnego wyglądu i sprawności. Cały proces wymaga dużego doświadczenia i dopasowania czasu obróbki, siły nacisku i ilości obrotów polerki, ponieważ poliwęglan może ulec przegrzaniu, co doprowadzi do nieodwracalnych zmian w jego strukturze i własnościach.
Ostatnim elementem regeneracji reflektorów jest przywrócenie warstwy ochronnej poprzez zastosowanie preparatu, który zwiększy ochronę powierzchni lampy przed zarysowaniami oraz przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.
Wróć na bloga