Jak sól drogowa wpływa na karoserię pojazdu?
Okres zimowy bywa trudny dla kierowców z uwagi na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Oprócz opadów śniegu i deszczu, które zmniejszają widoczność podczas jazdy, droga często jest śliska. Z pomocą przychodzi sól drogowa, która zwiększa bezpieczeństwo podczas przemieszczania się. Jednak nie pozostaje ona obojętna na karoserię poruszających się po jezdni aut. W jaki sposób na nią wpływa i czy naprawdę jest groźna dla samochodów?
Czym jest sól drogowa i jak działa?
Sól drogowa w większości (około 95%) składa się chlorku sodu. Oprócz tego zawiera substancje nierozpuszczalne w wodzie i takie, które mają zapobiec jej zbrylaniu się. Ma ona skuteczne działanie, ale tylko do określonego poziomu temperatur. Roztwór obniża temperaturę krzepnięcia wody do -21 stopni Celsjusza, ale w wyniku działania czynników wewnętrznych w praktyce jest to około -9 stopni Celsjusza, a poniżej tych wartości przestaje działać w pożądany sposób. Niekiedy stosowany jest chlorek wapnia, ale jest o wiele droższy. Z uwagi na właściwości higroskopijne, sól drogowa, która znajdzie się na powłoce auta, przyspiesza procesy utleniania. Skutkiem tego procesu jest oczywiście korozja.
Pielęgnacja auta zimą i przeciwdziałanie korozji
O karoserię należy dbać. Jednym z kroków, które warto podjąć przed okresem zimowym, jest zabezpieczenie powłoki lakierniczej poprzez woskowanie. Kolejną kwestią jest regularne mycie samochodu ze szczególną uwagą poświęconą kołom i nadkolom, gdyż tam sól drogowa gromadzi się w największych ilościach. Pomocna może okazać się również regeneracja estetyczna karoserii. Powłoka APP Guard Car Body/Glass/Textile, którą stosujemy w naszym serwisie, jest odporna na zamarzanie, a także na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych. W przypadku, gdy zauważycie Państwo pierwsze objawy pojawiającej się rdzy, warto umówić się na jej usunięcie.
O samochód warto dbać, szczególnie w tak wyjątkowym okresie, jakim jest zima. Odpowiednie zabezpieczenie przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, a także szybka reakcja w przypadku zauważenia pierwszych negatywnych skutków ich działania są kluczowe.
Wróć na bloga