Czy szybka naprawa uszkodzonej karoserii jest konieczna?
Następstwem większości szkód parkingowych, kolizji oraz wypadków jest z reguły uszkodzenie elementów karoserii, które obejmuje nie tylko wgniecenia poszczególnych części, ale często również zarysowanie, starcie albo pęknięcie powłoki lakierniczej. Przywrócenie samochodu do właściwego stanu będzie więc nierzadko obejmowało nie tylko interwencję blacharską, ale również musi zakończyć się naprawą lakieru. Przekonajmy się, dlaczego jest to tak istotne i sprawdźmy, w jaki sposób można poradzić sobie z tego rodzaju zniszczeniami.
Dlaczego usuwanie uszkodzeń powłoki lakierniczej jest ważne?
Lakier nakładany na karoserię pojazdu ma ogromne znaczenie dla tego, jak będzie się on prezentował. Poza walorami estetycznymi pełni on również funkcję ochronną. Szczelna powłoka przylegająca do elementów metalowych zapobiega ich kontaktowi z wodą, rozmaitymi chemikaliami albo wilgocią, a w następstwie zajściu procesu utleniania i pojawienia się ognisk korozji. Jeżeli lakier będzie osłabiony, poziom zabezpieczenia okaże się często niewystarczający. Przy ubytku fragmentu lakieru rdza może pojawić się znacznie szybciej, a pęknięcia i następujące w ich wyniku odspojenia nierzadko sprawiają, że zniszczeniu ulega znacznie większy obszar.
Jak naprawia się lakier?
Technologia naprawy uszkodzonego lakieru zależy od rozmiarów ubytku. Jeżeli jest on niezbyt duży, korzysta się z lakierowania techniką SPOT, a więc punktowego nakładania nowej powłoki wtopionej na krawędziach w istniejący lakier przy użyciu rozpuszczalników cieniujących. Dzięki sprawnemu nakładaniu cienkich warstw lakieru oraz właściwemu doborowi kolorów cały element zachowa swoją jednolitość, a miejsce naprawy będzie niemożliwe do zlokalizowania. Jeżeli zniszczenia będą większe, nie obejdzie się bez demontażu i tradycyjnego lakierowania całej części.
Wróć na bloga