Czy czyszczenie silnika jest bezpieczne? efekty i zagrożenia
Właściwe dbanie o samochód wiąże się z utrzymywaniem go w odpowiednim stanie technicznym, a także troszczeniem się o jego estetykę. Kojarzy się to z reguły głównie ze starannym myciem karoserii czy zabiegami służącymi zapewnieniu optymalnych warunków panujących w kabinie np. przez ozonowanie samochodu i pozbywanie się nieprzyjemnych zapachów. Wielu właścicieli jest jednak też zainteresowanych odpowiednim wyglądem wnętrza komory silnika. Przekonajmy się, czy zabiegi czyszczenia jednostki napędowej mają sens i co się z nimi wiąże.
Co trzeba wiedzieć o czyszczeniu silnika?
Silnik to najbardziej złożony pod względem technicznym element pojazdu, a zarazem podzespół, który często ulega zabrudzeniu. Z czasem na jego powierzchni oraz zamontowanych osłonach i osprzęcie osadzają się resztki płynów w eksploatacyjnych, wszelkiego rodzaju pyły i drobiny rozmaitych substancji. Wpływa to zarówno na estetykę, jak i poziom zagrożenia pożarowego, ponieważ w razie pojawienia się ognia np. w wyniku zwarcia w instalacji elektrycznej zgromadzone resztki mogą przyczynić się do podsycania płomieni. Warto pamiętać, że zabrudzenia utrudniają też odprowadzanie ciepła. Pozbycie się zabrudzeń pozwoli też na szybkie zauważenie ewentualnego wycieku oleju czy płynu chłodniczego. Jednostkę napędową warto więc czyścić, pod warunkiem, że zleci się to wyspecjalizowanemu warsztatowi.
Jakie zagrożenia wiążą się z myciem silnika?
Podstawowym zagrożeniem związanym z myciem silnika jest ryzyko uszkodzenia układów elektronicznych, w których po zalaniu wodą może dojść do niszczących poszczególne chipy zwarć. W niebezpieczeństwie znajdują się wówczas także elementy osprzętu elektrycznego. Problemem będzie działanie używanych środków czyszczących na stan uszczelnień oraz możliwa korozja metalu – zarówno elementów złącznych, jak i obudów poszczególnych podzespołów.
Wróć na bloga