Czy naprawa odprysku na szybie jest zgodna z prawem?
Przepisy dotyczące stanu technicznego pojazdów dopuszczanych do ruchu są bardzo restrykcyjne, jeżeli chodzi o elementy mogące mieć wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Wśród defektów, które uniemożliwią przejście badania diagnostycznego, a także mogą skutkować otrzymaniem mandatu karnego, znajdują się również odpryski i duże zarysowania oraz pęknięcia szyb, o ile znajdują się one w polu widzenia kierowcy lub wpływają na wytrzymałość elementu. Szczęśliwie dla właścicieli uszkodzonych aut w wielu przypadkach możliwe będzie skuteczne klejenie szyb samochodowych całkowicie usuwające powstały problem. Przekonajmy się, jak to wygląda i sprawdźmy, czy takie postępowanie jest uznawane za w pełni zgodne z prawem.
Jak wygląda naprawa szyb?
Nowoczesne technologie naprawy szkła pozwalają na wykorzystanie żywic syntetycznych, którymi wypełnia się powstały ubytek. W ten sposób można poradzić sobie z odpryskami, a także głębokimi zarysowaniami oraz pęknięciami. Ważne jednak, by nie były one zbyt rozległe i głębokie. Liczy się też ich lokalizacja, ponieważ dla uzyskania odpowiedniego efektu nie powinny znajdować się tuż przy krawędzi, nie mogą również nakładać się na siebie. Reperacja będzie wykluczona, jeżeli obszar defektu został silnie zanieczyszczony.
Naprawa szyby a przepisy
Usuwanie defektów szyb jest całkowicie zgodne z obowiązującymi przepisami, o ile usterki są naprawiane z wykorzystaniem technologii odpowiadających zapisom istniejących w tym zakresie norm. Potwierdzeniem, że renowację przeprowadzono należycie, jest wydawane kierowcy zaświadczenie wskazujące, iż zastosowana metoda przywraca wymaganą przezierność, a struktura szyby nie uległa osłabieniu. Dokument taki może być przedstawiony uprawnionemu diagnoście podczas badania technicznego, a także stosownym służbom.
Wróć na bloga