Jakie uszkodzenia na szybie nie kwalifikują się do naprawy?

Stan szyb w samochodzie ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jego użytkowania. Nie powinno się korzystać z samochodu z pękniętą szybą, bo stwarza to poważne zagrożenie nie tylko dla przebywających w nim osób. Co więcej, za jazdę uszkodzonym pojazdem grozi mandat karny.

Pęknięcie na szybie może także wiązać się z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu podczas kontroli drogowej oraz skutkuje problemami podczas badania technicznego pojazdu. Sprawdź, czy pęknięcie na szybie można naprawić.

Czy pękniętą szybę można naprawić?

Uszkodzenia szyb samochodowych, czyli pojawiające się na nich mniejsze i większe rysy oraz odpryski to duży problem, który trzeba rozwiązać. Niestety, nie zawsze możliwe jest usunięcie uszkodzenia i uniknięcie wymiany szyby. Na temat możliwości naprawy pękniętej szyby można znaleźć wiele sprzecznych ze sobą opinii.  W Internecie, często natrafiamy na oferty naprawy pękniętej szyby oraz poradniki, w jaki sposób usunąć rysę samodzielnie. Niestety, ale naprawa pękniętej szyby nie jest skutecznym i bezpiecznym sposobem na oszczędności oraz wiąże się z podwójnymi kosztami, które obejmują wydatki związane z próbą usunięcia rysy i zakupem nowej szyby. Naprawa szyb samochodowych możliwa jest jedynie w przypadku niewielkich odprysków, których średnica nie przekracza 20 mm.

Dlaczego szyby w samochodzie pękają?

Przyczyn pojawienia się pęknięć na szybie jest kilka. Nie zawsze mają one bezpośredni związek z uszkodzeniami mechanicznymi np. uderzeniem kamienia lub stłuczką. Czasami do uszkodzenia szyby dochodzi, gdy podróżujemy po dziurawej drodze, wjedziemy na wysoki krawężnik, postanowimy w letni dzień umyć rozgrzany samochód zimną wodą, bądź szybko rozgrzać zamarzniętą szybę za pomocą ciepłej wody lub ciepłego nadmuchu. Na pojawienie się pęknięć na szybie mają także wpływ inne czynniki np. korozja, która dotyczy podszybia, źle przeprowadzone naprawy karoserii oraz nieprawidłowy montaż szyby.

Jak zabezpieczyć oprysk na szybie, aby można było ją naprawić?

Nawet bardzo mały odprysk na szybie może stać się przyczyną jej pęknięcia. Aby tego uniknąć, koniecznie trzeba jak najszybciej dokonać naprawy szyby. Zanim do tego dojdzie, musimy odpowiednio zabezpieczyć odprysk przed gromadzeniem się w nim zanieczyszczeń np. pyłu oraz wody. W tym celu możemy użyć m.in. taśmy klejącej, która skutecznie zabezpieczy ubytek.

 

Wróć na bloga
sieć salonów   zgłoś szkolenie