Jaki efekt daje ozonowanie?

Jednym z wyzwań, przed jakimi stają właściciele samochodów jest usuwanie z wnętrza pojazdu nieprzyjemnych zapachów. Ich obecność jest kłopotliwa ze względu na to, że nawet niewielka ilość substancji wydzielającej intensywną woń może być uciążliwa dla zmysłu węchu, a jej odnalezienie i ewentualne wyeliminowanie bywa zwykle żmudne, a niekiedy wręcz niemożliwe. Niezawodnym sposobem, którym można się wówczas posłużyć, jest ozonowanie samochodu. Przekonajmy się, jak przebiega ten proces i sprawdźmy, skąd bierze się jego wysoka skuteczność.

 Dlaczego ozonowanie jest skuteczne?

Istnieje wiele technologii, które mogą być wykorzystywane w różnych dziedzinach życia, gwarantując dobre efekty za sprawą zastosowania stosunkowo prostych zjawisk fizyczno-chemicznych. Dobrym przykładem jest tu użycie ozonu, czyli trójatomowego tlenu, który jest przydatny przy dezynfekcji cieczy, a także dekontaminacji pomieszczeń czy radzeniu sobie z problemami zdrowotnymi.

Cechą charakterystyczną ozonu jest to, że jest nietrwały i szybko ulega rozpadowi, co sprawia, że uwalniane są wolne atomy tlenu, mogące łączyć się z innymi związkami chemicznymi. Ponieważ tlen jest bardzo aktywny i łatwo inicjuje reakcje tego typu, szybko radzi sobie z różnymi związkami organicznymi, najczęściej będącymi źródłami brzydkich zapachów. Doprowadza też do rozkładu cząsteczek złożonych. Jest w stanie poradzić sobie z bakteriami, zarodnikami grzybów pleśniowych, a także z wieloma wirusami.

Ozonowanie samochodu będzie skuteczne jedynie gdy trwale usuniemy źródło nieprzyjemnego zapachu np przez wypranie miejsca zabrudzonego. Ozonowanie usuwa jedynie czynniki z powietrza i zewnętrznych powierzchni zabrudzenia. W celu usunięcia zapachów po papierosach wymagane jest wypranie całej tapicerki, a następnie ozonowanie, inaczej zapach powróci po niedługim czasie.

 Jak przebiega ozonowanie?

Ozonowanie jest wykonywane z wykorzystaniem specjalnego urządzenia, które wytwarza ozon za sprawą wyładowań elektrycznych zachodzących przy wysokich napięciach, tzw. wyładowań koronowych. Dzięki tej technologii generator ozonu jest w stanie produkować go z powietrza atmosferycznego. Proces ozonowania samochodu polega na wprowadzeniu powstałego ozonu do wnętrza, a ilość gazu dobiera się do kubatury kabiny. Po około 30 minutach zdecydowana większość ozonu ulega rozpadowi, a związki będące przyczyną przykrych woni zostają trwale wyeliminowane. Co ważne, po ozonowaniu nie jest potrzebne dodatkowe czyszczenie czy wietrzenie auta.

Wróć na bloga

Masz ochotę odnieść się do artykułu?


Dodaj komentarz

13 − sześć =