Jaki efekt daje ozonowanie?

Jednym z wyzwań, przed jakimi stają właściciele samochodów jest usuwanie z wnętrza pojazdu nieprzyjemnych zapachów. Ich obecność jest kłopotliwa ze względu na to, że nawet niewielka ilość substancji wydzielającej intensywną woń może być uciążliwa dla zmysłu węchu, a jej odnalezienie i ewentualne wyeliminowanie bywa zwykle żmudne, a niekiedy wręcz niemożliwe. Niezawodnym sposobem, którym można się wówczas posłużyć, jest ozonowanie samochodu. Przekonajmy się, jak przebiega ten proces i sprawdźmy, skąd bierze się jego wysoka skuteczność.

 Dlaczego ozonowanie jest skuteczne?

Istnieje wiele technologii, które mogą być wykorzystywane w różnych dziedzinach życia, gwarantując dobre efekty za sprawą zastosowania stosunkowo prostych zjawisk fizyczno-chemicznych. Dobrym przykładem jest tu użycie ozonu, czyli trójatomowego tlenu, który jest przydatny przy dezynfekcji cieczy, a także dekontaminacji pomieszczeń czy radzeniu sobie z problemami zdrowotnymi.

Cechą charakterystyczną ozonu jest to, że jest nietrwały i szybko ulega rozpadowi, co sprawia, że uwalniane są wolne atomy tlenu, mogące łączyć się z innymi związkami chemicznymi. Ponieważ tlen jest bardzo aktywny i łatwo inicjuje reakcje tego typu, szybko radzi sobie z różnymi związkami organicznymi, najczęściej będącymi źródłami brzydkich zapachów. Doprowadza też do rozkładu cząsteczek złożonych. Jest w stanie poradzić sobie z bakteriami, zarodnikami grzybów pleśniowych, a także z wieloma wirusami.

Ozonowanie samochodu będzie skuteczne jedynie gdy trwale usuniemy źródło nieprzyjemnego zapachu np przez wypranie miejsca zabrudzonego. Ozonowanie usuwa jedynie czynniki z powietrza i zewnętrznych powierzchni zabrudzenia. W celu usunięcia zapachów po papierosach wymagane jest wypranie całej tapicerki, a następnie ozonowanie, inaczej zapach powróci po niedługim czasie.

 Jak przebiega ozonowanie?

Ozonowanie jest wykonywane z wykorzystaniem specjalnego urządzenia, które wytwarza ozon za sprawą wyładowań elektrycznych zachodzących przy wysokich napięciach, tzw. wyładowań koronowych. Dzięki tej technologii generator ozonu jest w stanie produkować go z powietrza atmosferycznego. Proces ozonowania samochodu polega na wprowadzeniu powstałego ozonu do wnętrza, a ilość gazu dobiera się do kubatury kabiny. Po około 30 minutach zdecydowana większość ozonu ulega rozpadowi, a związki będące przyczyną przykrych woni zostają trwale wyeliminowane. Co ważne, po ozonowaniu nie jest potrzebne dodatkowe czyszczenie czy wietrzenie auta.

Wróć na bloga
sieć salonów   zgłoś szkolenie