Co zrobić z autem po gradobiciu?

Gradobicie może pozostawić wyraźne ślady na całym samochodzie, a często dokonać poważnych zniszczeń w postaci wielu wgnieceń, które obniżają wartość pojazdu. Czy można skutecznie naprawić karoserię po gradzie i czy standardowe metody blacharskie są konieczne?

Coraz częściej dochodzi do uszkodzenia pojazdów w wyniku gradobicia

Gradobicia występują w naszym kraju coraz częściej. Takie drastyczne zmiany pogody mają miejsce w wyniku ocieplania klimatu i można się spodziewać, że w przyszłości będą się powtarzać z jeszcze większą intensywnością.

W przypadku wystąpienia gradu zwykle obawiamy się przede wszystkim o szyby w samochodzie. Tymczasem pękają one dopiero pod wpływem wyjątkowo mocnego uderzenia, najczęściej zwykły grad nie powoduje na nich większych zniszczeń. Najbardziej narażone na wgniecenia są elementy blacharskie. Problem ten dotyczy przede wszystkim nowszych pojazdów, gdyż blachy w starszych modelach są grubsze i nieco bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.

W przypadku gradobicia dochodzi do uszkodzenia przede wszystkim dachu pojazdu, ale nie tylko. Prawie zawsze do uszkodzeń dochodzi również w masce silnika i tylnej klapie, a także górnych częściej wszystkich drzwi. Niekiedy zniszczone są nawet błotniki.

Naprawa karoserii po gradzie

Grad może dokonać sporych zniszczeń na samochodzie. Dobra wiadomość jest jednak taka, że obecnie znacząco usprawnione zostały metody naprawy karoserii po gradzie. Do niedawna usuwanie wgnieceń wymagało rozległych prac lakierniczych. Obecnie mamy też inną możliwość. Serwis S-PLUS wykorzystuje w tym celu technologię Paintless Dent Removal ‒ PDR, dzięki której można wyciągnąć wgniecenia karoserii bez lakierowania i szpachlowania.

Jeśli grad dokonał niewielkich zniszczeń, usterki mogą być usunięte błyskawicznie. Nie ma wówczas konieczności lakierowania uszkodzonej powierzchni, szpachlowania czy wymiany elementu. Takie naprawy są zdecydowanie szybsze i tańsze w porównaniu z tradycyjnymi metodami.

Dodatkowo zawsze należy dbać o odpowiednie zabezpieczenie pojazdu w przypadku ryzyka wystąpienia gradu, jeśli tylko mamy taką możliwość. Gdy istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia burzy z gradem, starajmy się zaparkować pojazd pod dachem. Innym skutecznym sposobem jest zabezpieczenie dachu samochodu kocem lub specjalnym wielowarstwowym pokrowcem. A jeśli nie udało ci się ochronić przed gradem swojego pojazdu i doszło do mniejszych lub większych zniszczeń, zapraszamy do naszego salonu S-PLUS.

Wróć na bloga
sieć salonów   zgłoś szkolenie