Czy można naprawić elementy plastikowe wnętrza pojazdu?

We wnętrzu samochodu znajduje się wiele plastikowych elementów – deska rozdzielcza, konsola środkowa i centralna, słupki czy boczki drzwi. Wiele z nich ulega uszkodzeniu podczas użytkowania pojazdu. Przez to wnętrze wygląda nieestetycznie, ale również zostaje zmniejszona wartość samego pojazdu. Jeśli nie chcemy korzystać ze zniszczonego samochodu, a w najbliższym czasie nie planujemy zakupu nowego auta, warto skorzystać z usługi regeneracji estetycznej wnętrza samochodu oraz renowacji plastików w samochodzie.

Jaka wygląda usługa renowacji elementów plastikowych wnętrza samochodu?

Renowacja wnętrza samochodu to usługa, która nie wymaga dużych nakładów finansowych oraz czasowych. Prace zwykle zajmują około dwóch godzin, a także nie wymagają demontażu poszczególnych części wewnętrznego wyposażenia auta. Zabieg ten bardzo się opłaca, gdy planujemy sprzedaż pojazdu, bo może podnieść jego wartość nawet o 30%.

Zacznijmy od najbardziej ekstremalnych uszkodzeń, czyli uzupełnienia ubytku materiału. Zazwyczaj są to otwory montażowe, powstałe w wyniku zastosowania wkrętów, nawiercania tworzywa w celu przeprowadzenia instalacji lub po prostu w wyniku uszkodzenia mechanicznego. Naprawa odbywa się oczywiście bez demontażu elementu. Ubytek uzupełniany lub odbudowywany jest za pomocą dwuskładnikowej masy polimerowej, stanowi ona wytrzymały podkład pod kolejną zewnętrzną warstwę tworzywa. Ta zewnętrzna warstwa jest elastyczna i pozwala na odciśnięcie wzoru elementu za pomocą tzw. stempla silikonowego. Jest to bardzo efektywna metoda, nakładamy specjalny silikon na tzw. zdrowe miejsce elementu i przygotowujemy idealnie dobrany stempel. Po odciśnięciu wzoru w zewnętrznej warstwie tworzywa, dokonujemy chemicznego utwardzenia. Na koniec po odtworzeniu struktury, nanosimy właściwie dobrany kolor na naprawiany element.

W przypadku mniejszych zewnętrznych uszkodzeń wystarcza usunięcie skutków zarysowań i przywrócenie oryginalnej barwy elementu.

Czy naprawa elementów plastikowych wnętrza pojazdu się opłaca?

Wymiana elementów plastikowych wnętrza samochodu może być skomplikowana i czasochłonna, ale przede wszystkim kosztowna. Natomiast w przypadkach deski rozdzielczej wręcz niemożliwa. Dodatkowo, podczas demontażu niektórych elementów, możemy uszkodzić inne – na przykład zaczepy. Poza tym zamontowany element może być niewłaściwie dopasowany, to powoduje powstawanie “dziwnych” dźwięków podczas jazdy. Niektórzy decydują się na samodzielną naprawę elementów plastikowych samochodu z wykorzystaniem opalarki do plastiku lub dostępnych na rynku środków chemicznych. Jednak ta pierwsza metoda jest bardzo ryzykowna, a druga – bardzo często nie przynosi upragnionych efektów, a jedynie maskuje uszkodzenia. Na pęknięcia i zarysowania plastiku w samochodzie najlepsza jest metoda smart repair, wykonywana w wyspecjalizowanych zakładach.

Wróć na bloga
sieć salonów   zgłoś szkolenie