Lakierowanie samochodów – malowanie karoserii i naprawa lakieru
Jedną ze specjalności warsztatów S-PLUS jest lakiernictwo samochodowe. Zatrudniamy wykwalifikowanych specjalistów – lakiernik samochodowy dobierze stosowną metodę naprawy lakieru samochodowego do potrzeb Twojego auta – tak, aby efekty usługi były świetne, a rachunek niewygórowany. Pomagamy też przy konieczności lakierowania dużych powierzchni. Malowanie karoserii to metoda wykorzystywana m.in. przy naprawach wgnieceń aut, gdy doszło do rozległego uszkodzenia lakieru. Gwarantujemy rzetelne i profesjonalne wykonanie prac.
90 minut – tyle zajmuje nam usunięcie drobnego uszkodzenia powierzchni lakieru!
Niewielkie naprawy lakieru
W przypadku niewielkich uszkodzeń lakieru zazwyczaj wystarcza lakierowanie strefowe. Naprawa powłoki lakierniczej odbywa się wówczas tylko na wybranym obszarze karoserii. Punktowe lakierowanie pojazdu to optymalne rozwiązanie np. w przypadku drobnych szkód parkingowych czy niewielkich stłuczek. Technologia lakierowania powoduje, że takie operacje naprawcze nie sprawiają żadnego problemu. Lakierowanie konkretnych części takich jak pokrywa przednia, tylna lub błotnik samochodu jest również bardziej ekonomiczne niż malowanie całego pojazdu. Mimo wielu korzyści, jakie daje lakierowanie strefowe, przedstawiciele zakładów ubezpieczeń najczęściej rekomendują lakierowanie znacznie większych części pojazdu niż wymaga tego sytuacja.
Lakierowanie większych powierzchni aut
Przedstawiona wyżej metoda lakierowania miejscowego nazywana również lakierowaniem SPOT, jest chętnie stosowana przez naszych lakierników, ponieważ jest efektywna i bezpieczna. Poza SPOT wykorzystujemy też tradycyjne lakierowanie całoelementowe. Jest ono stosowane w przypadku dużych powierzchni wymagających naprawy lakierniczej. Szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku malowania karoserii na masce, dachu czy bagażniku.
Jakie czynniki pogarszają stan lakieru samochodowego?
Fabryczna powłoka lakiernicza z czasem staje się coraz cieńsza. Na zużycie lakieru samochodowego ma wpływ kilka czynników. Karoserii szkodzi m.in. nieumiejętne polerowanie lakieru, ponieważ prowadzi do równomiernego ścierania materiału o grubości do kilkunastu mikrometrów. Ścieranie lakieru odbywa się także w trakcie mycia samochodu niezależnie od tego, czy jest to mycie automatyczne, czy ręczne. Szczególnie niebezpieczne dla powłoki lakierniczej są zużyte gąbki i szczotki oraz niespłukiwanie brudu i pyłu z pojazdu przed przystąpieniem do zasadniczego mycia. Po wielu latach ubytku powłoki lakierniczej jej optymalną grubość może przywrócić jedynie lakierowanie auta. Lakierowanie blachy karoseryjnej zapobiega jej przyśpieszonej degradacji.
Niewielkie naprawy lakieru
Lakiernik samochodowy na wagę złota
Pracę lakiernika samochodowego można zakwalifikować do prac szczególnie niebezpiecznych. Kryteria oceny pozwalające wydać taką decyzję znajdują się w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Lakiernik codziennie styka się z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi takimi jak rozpuszczalniki, rozcieńczalniki i wyroby lakierowe. Groźne dla zdrowia mogą być również środki przeznaczone do mycia i odtłuszczania. W lakierniach samochodowych pracownicy mają kontakt z substancjami działającymi toksycznie na organizm takimi jak alkohole, ketony, węglowodory alifatyczne i aromatyczne. Lakiernicy również znacznie częściej niż inne grupy zawodowe zapadają na astmę zawodową lub alergiczne kontaktowe zapalenie skóry.
Malowanie karoserii aut i naprawa lakierów wymagają także stosowania łatwopalnych cieczy. Przy pracy niezwykle łatwo o utworzenie mieszaniny wybuchowej z połączenia oparów tych substancji z powietrzem. W związku z tym coraz mniej młodych osób decyduje się na podjęcie nauki zawodu lakiernika, a doświadczeni fachowcy są na wagę złota. Na szczęście w naszych serwisach pracuje odpowiednia ilość wykwalifikowanych lakierników, którym zapewniamy jak najlepsze warunki pracy. Dbamy o zabezpieczenie techniczne warsztatów oraz o zapewnienie zróżnicowanych środków ochrony indywidualnej. Istotnym elementem zapewniającym bezpieczeństwo i komfort jest też rzetelne przeszkolenie.