Zmatowiały lakier. Możliwe przyczyny problemu

Wygląd naszego samochodu jest równie ważny, jak jego stan techniczny. Przyjemniej korzysta się z zadbanego pojazdu, dlatego staramy się jak najlepiej dbać o samochód, często korzystając z myjni. Niestety, nie zawsze okazuje się to wystarczające, bo lakier i tak zaczyna tracić dawny blask. Istnieją skuteczne sposoby, aby poprawić estetykę karoserii, jednak musimy dowiedzieć się, dlaczego lakier ulega zmatowieniu. Wyjaśniamy, z jakich przyczyn powłoka lakiernicza traci blask.

Jakie są przyczyny zmatowienia lakieru?

Na powłokę lakierniczą działają różne czynniki, które mogą powodować jej zmatowienie. Często sami przyczyniamy się do szybkiej degradacji lakieru, stosując nieodpowiednie środki do mycia i pielęgnacji samochodu i próbując samodzielnie polerować lakier. W efekcie, zamiast poprawić wygląd pojazdu, wpływamy na pojawienie się nieestetycznych zmatowień i zarysowań lakieru.

Lakier samochodowy wystawiony jest na ciągłe działanie degradujących go czynników. Wysoka i niska temperatura, znajdujące się w powietrzu zanieczyszczenia, pył, ptasie odchody i wiele innych powodują, że powłoka lakiernicza ulega osłabieniu, co przyśpiesza pojawienie się odprysków i korozji. Jedną z najczęstszych przyczyn zmatowienia lakieru samochodowego są drobne rysy, które powstają m.in. w czasie mycia samochodu na myjni automatycznej, działania silnego wiatru, nieumiejętnego stosowania preparatów do pielęgnacji lakieru. Zmatowienia są także skutkiem rozproszenia światła na osłabionej i uszkodzonej w wyniku procesu utleniania powłoce lakierniczej. Choć możemy tego nie zauważyć, to wskutek codziennego użytkowania pojazdu, pojawiają się na lakierze mikropęknięcia, które są skutkiem np. nagłej zmiany temperatury otoczenia. W przypadku, gdy lakier traci dawny blask, najlepszym rozwiązaniem okazuje się renowacja lakieru samochodowego, która pozwala uniknąć dodatkowych kłopotów.

Zmatowiały lakier i co dalej? Możliwe rozwiązania problemu

Mając dość patrzenia na zmatowiały lakier, możemy zastosować kilka rozwiązań. Jednym z nich jest samodzielne polerowanie lakieru z pomocą ogólnodostępnych środków. Tego rozwiązania nie polecamy, ze względu na spore ryzyko pogorszenia wyglądu karoserii w wyniku niewłaściwego zastosowania lub wyboru środków do polerowania lakieru. Najlepiej skorzystać z profesjonalnych usług, które uwzględniają renowację i polerowanie powłoki lakierniczej. W naszym zakładzie blacharsko-lakierniczym świadczymy kompleksowe usługi naprawcze na najwyższym poziomie. Doradzamy optymalne rozwiązania i dopasowujemy dostępne możliwości naprawy do indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych naszych klientów.

Wróć na bloga

Masz ochotę odnieść się do artykułu?


Dodaj komentarz

sieć salonów   zgłoś szkolenie