Jak naprawić uszkodzenie tapicerki?

Uszkodzona tapicerka? Co można naprawić, a co trzeba wymienić.

Naprawa drobnych uszkodzeń na tapicerce pojazdu w technologii SMART Repair, została opracowana w celu usuwania uszkodzeń na tyle niewielkich, aby można było przywrócić właściwości funkcjonalne elementu oraz ograniczyć koszty przywrócenia tej funkcjonalności. Alternatywą naprawy jest wymiana elementu lub jego części. Jakie zatem uszkodzenia nadają się do naprawy, a jakie do wymiany?

Tapicerka materiałowa – ograniczeniem jest wielkość uszkodzenia. Naprawa, która pozwala przywrócić funkcjonalność (np. fotela kierowcy), tzn. powstrzymanie dalszego pękania materiału, jest efektywna przy uszkodzeniach do 2 cm.

Technologia naprawy takich uszkodzeń polega na wzmocnieniu materiału nośnego przez wklejenie spodniej łaty oraz uzupełnieniu ubytku włóknami weluru klejonych chemiczno-termicznie. Dobór włókien odbywa się za pomocą opracowanego do tego celu zestawu z mieszalnikiem kolorów włókien. Jeśli uszkodzenia przekraczają wielkość graniczną technologii SMART, sugerujemy w naszym warsztacie wymianę całego elementu tapicerki materiałowej.

Szczególnym przypadkiem uszkodzenia jest głębokie zabrudzenie tapicerki i elementu nią obitego środkiem zapachowym lub psującym się. Ograniczenie skuteczności w zakresie profesjonalnego czyszczenia zwanego Auto Detailingiem jest spowodowane nasączeniem wypełnienia elementu (np. gąbki). Wyczyszczenie tapicerki nie przyniesie efektu, bo źródło zapachu jest wewnątrz elementu, konieczna będzie wymiana.

Tapicerka skórzana – tutaj ograniczeniem jest także wielkość uszkodzenia, ale dodatkowo bierzemy w naszym warsztacie pod uwagę kolor elementu. Naprawa jest efektywna podobnie jak przy tapicerkach materiałowych w przypadku uszkodzeń do 2 cm. Powód jest podobny, przywrócenie pełnej funkcjonalności elementu. Przy większych uszkodzeniach sugerujemy wymianę elementu przez kaletnika, a następnie skorzystanie z naszej usługi przywrócenia oryginalnej barwy skóry. Realizację tej usługi ograniczamy w przypadku potrzeby istotnej zmiany koloru. Zmiana powierzchowna koloru z jasnej na ciemną jest oczywiście wykonalna, ale nie efektywna. Skóra w procesie produkcji malowana jest przez głębokie nasączanie, to powoduje że niewielkie przetarcia eksploatacyjne nie powodują zmiany koloru.

Tapicerka winylowa – przy auto detailingu w tym obszarze obowiązują identyczne zasady jak przy tapicerce skórzanej. Uzupełnianie ubytków jest efektywne przy uszkodzeniu do 2 cm, natomiast przywrócenie oryginalnego koloru tapicerki – ograniczone do zastosowania podobnego koloru elementu poddanego dostosowaniu.

Elementy wymienialne tapicerki winylowej oceniamy także pod względem ekonomicznego uzasadnienia naprawy. Przy dostępności w sprzedaży tańszych, drobnych elementów naprawa może być droższa od wymiany, chyba że dotyczy elementu kolekcjonerskiego. W przypadku zastosowania technologii SMART, usługi wykonywane są bez demontażu elementu. Jest to kluczowe, szczególnie przy alternatywie w postaci wymiany elementu na nowy taki jak np. deska rozdzielcza. Efektywność wymiany deski jest dalece dyskusyjna, zwłaszcza gdy wykonywana jest poza halą produkcyjną.

sieć salonów   zgłoś szkolenie