Na czym polega renowacja tapicerki welurowej?

Uszkodzenia tapicerki są jednymi z czynników najbardziej wpływających na estetykę wnętrza, a zarazem wartość pojazdu. Rozdarcia, niewielkie przetarcia materiału czy dziury wypalone żarem z papierosa nie tylko psują wrażenie w razie odsprzedaży samochodu, ale również mogą prowadzić do powiększania się zniszczeń.

Domową metodą jest uzupełnienie uszkodzonej gąbki oraz podklejenie od spodu łatki. Choć ogranicza to widoczność dziury, to jednak nadal można ją dostrzec. Z czasem brzegi tak naprawionego rozcięcia czy rozdarcia mogą się strzępić. Mimo poniesionego nakładu sił i czasu efekt nie będzie więc zbyt trwały.

Wykorzystywanym sposobem naprawy uszkodzonych foteli jest niekiedy również cerowanie przedziurawionego pokrycia. Wymaga to jednak sporo czasu i jest możliwe tylko wówczas gdy uda się dobrać odpowiedni rodzaj nici. Wadą takiej naprawy jest również wysoka cena.

Tradycyjne metody polegające na wymianie kompletnego elementu są bardzo kosztowne i długotrwałe, często wymagają demontażu całego fotela lub kanapy i długiego oczekiwania na dostarczenie brakującej części. Dostępne są jednak znacznie szybsze metody pozwalające na renowację tapicerki welurowej, skórzanej czy zrobionej z alcantry. Przyjrzyjmy się bliżej temu, na czym one polegają i kiedy można z nich skorzystać.

Naprawa tapicerki metodą Smart Repair

Najszybszym i najbardziej opłacalnym sposobem naprawy tapicerki samochodowej jest metoda Smart Repair. Polega ona na użyciu specjalnych środków chemicznych uzupełniających ewentualny ubytek materiału (welur, skóra itp.). W miejscu uszkodzenia pod przedziurawiony materiał mocowana jest odpowiednia łatka, a sam otwór jest wypełniany za pomocą doklejanych włókien w przypadku weluru lub specjalnego żelu w przypadku skóry, który pozwalają na dość precyzyjne uzupełnienie ubytku i odtworzenie koloru obicia.

Największą zaletą metody Smart Repair jest bardzo szeroki wybór dostępnych włókien w przypadku weluru, które można ze sobą dodatkowo mieszać, co daje możliwość renowacji pokrycia w niemal dowolnym kolorze. Włókna są kolejno napylane specjalnym aplikatorem, tworząc warstwę, która do złudzenia przypomina strukturę pierwotnej tkaniny. Istotne jest również to, że po utrwaleniu wypełnienie jest niezwykle trwałe i na pierwszy rzut oka nie do odróżnienia od pozostałych fragmentów obicia, jeśli chodzi o barwę czy wzór.

Naprawa uszkodzeń skóry jest bardziej efektywna. Po uzupełnieniu ubytku element jest malowany specjalnymi farbami do skór tak dobranymi, aby idealnie dopasować do całego obicia wnętrza pojazdu.

Nie każde uszkodzenie tapicerki możliwe jest do naprawy w technologii SMART. Ograniczeniem jest rozmiar uszkodzenia, nie może przekraczać 2 cm średnicy. Nie każdy akceptuje uzupełnienie ubytku w obawie na trwałość naprawy. W przypadkach większych ubytków i skomplikowanym wzorze tapicerki stosujemy naprawę tapicerską.

Naprawa tapicerska

Najprostszym wyjściem jest zwykle wymiana całego elementu – uszkodzonej gąbki oraz fragmentu pokrycia. Wielu producentów dostarcza gotowe zestawy przeznaczone do różnych modeli aut. Problemem jest jednak wysoki koszt takiego rozwiązania.

Tu pojawia się opcja naprawy przez Tapicera współpracującego z Serwisem S-PLUS, zawód zamierający, ale nadal bardzo potrzebny. Tapicer wymienia część materiału na nowy o identycznym wzorze i kolorze. Wykorzystuje miejsca łączeń, szwów do ukrycia wykonanej wymiany materiału. Efekt jest 100%, niezauważalny i w pełni spełniający wymogi wytrzymałości tapicerki.

Wróć na bloga
sieć salonów   zgłoś szkolenie