Metoda bezlakierowa a ryzyko wystąpienia korozji

Choć lakier pojazdu ma ogromne znaczenie dla tego, jak się on prezentuje, jest również niezwykle ważną barierą chroniącą blachy nadwozia przed zjawiskiem korozji. Tworząc szczelną i dobrze przylegającą do powierzchni stali lub aluminium powłokę, minimalizuje ryzyko zetknięcia się metalu z przewodzącą ładunki elektryczne wodą i zapoczątkowania procesu powstania wodorotlenków żelaza, które następnie ulegają utlenieniu. W razie uszkodzeń samochodu, dla zachowania prawidłowej ochrony przeciwkorozyjnej szczególne znaczenie będzie miał więc właściwy dobór metody naprawy karoserii (i pokrywającej ją powłoki lakierniczej).

Na czym polega i jakich napraw dotyczy metoda bezlakierowa?

Metoda bezlakierowa (PDR – Paintless Dent Removal) ma na celu naprawę uszkodzonej karoserii bez ingerencji w oryginalną powłokę lakierniczą. Metoda PDR, stosowana m. in. przez warsztat blacharsko-lakierniczy S-PLUS, dotyczy bezinwazyjnego usuwania wgnieceń z powierzchni karoserii, powstałych na przykład wskutek gradobicia czy lekkiego uderzenia. Metoda PDR może być zastosowana jedynie wówczas, gdy nie doszło do pęknięcia czy odpryśnięcia lakieru, ani do rozciągnięcia blachy danego elementu. Na to, czy metoda PDR może zostać zastosowana w konkretnym przypadku, wpływ ma nie tyle wielkość powierzchni uszkodzenia, co jego charakter. Ostre i zbyt głębokie załamania blachy, a także pęknięcia powłoki lakierniczej uniemożliwiają usunięcie wgnieceń za pomocą bezinwazyjnej metody bezlakierowej.

Stan powłoki lakierniczej a wybór metody naprawy karoserii

Dokładna ocena powłoki lakierniczej ma istotne znaczenie jeśli chodzi o efekt końcowy wykonywanych na powierzchni karoserii prac. Zastosowanie metody bezlakierowej pomimo uszkodzonej powłoki lakierniczej, skutkowałoby dalszym odpryskiwaniem lakieru, a w konsekwencji także pojawieniem się ognisk korozji. Z tego względu, w przypadku pojawienia się konieczności naprawy karoserii (w tym usuwania wgnieceń po gradobiciu), warto zdać się na pomoc sprawdzonych i doświadczonych blacharzy i lakierników, którzy w oparciu o swoją wiedzę i dotychczasowe doświadczenia, będą w stanie rzetelnie ocenić stan lakieru i dobrać odpowiednią metodę naprawy karoserii.

Wróć na bloga
sieć salonów   zgłoś szkolenie