Jakie zabrudzenia biologiczne najbardziej szkodą karoserii?

Trudne warunki atmosferyczne, brud i zanieczyszczenia źle wpływają na karoserię naszego samochodu. Z biegiem czasu pojawiają się drobne rysy, uszkodzenia i pęknięcia, które wyglądają bardzo nieestetycznie. Nie zawsze mamy możliwość trzymania swojego auta w garażu, szczególnie podczas wakacji czy wyjazdów służbowych. Nawet krótkie postoje na zewnątrz z daleka od ruchliwych ulic narażają karoserię na działanie czynników biologicznych, z których najgorszy wpływ mają pozostałości owadów, ptasie odchody i żywice drzew. Głównie latem nasze auto jest narażone na tego typu zanieczyszczenia.

Wpływ substancji organicznych

Specyfika oddziaływania czynników biologicznych polega na tym, że oprócz możliwości uszkodzenia mechanicznego, istnieje możliwość zajścia reakcji chemicznej. Substancje obecne w organizmach zwierząt i roślin mają w swoim składzie często związki aktywne chemicznie, które łatwo wchodzą w reakcję ze składnikami powietrza lub wody. Przez to potrafią zmieniać objętość i właściwości chemiczne stając się niebezpieczne dla powłok karoserii naszego auta.

Pozostałości owadów zalegające na lakierze mogą prowadzić do widocznych odbarwień i uszkodzeń. Nieusunięte natychmiast mogą wnikać w drobne spękania, pęczniejąc i powodując nawet „podnoszenie” lakieru.

Ptasie odchody zawierają aktywne związki chemiczne, które często reagują pod wpływem słońca i wody. Podobnie jak pozostałości owadów, mogą one wnikać w drobne rysy na lakierze, pęcznień powodując powiększanie się uszkodzeń.

Żywica drzew, szczególnie iglastych, jest także substancją aktywną biologicznie. Dodatkowo jest bardzo gęsta i trudna do usunięcia z karoserii. Nie mając doświadczenia i starając się na siłę usunąć nieczystości, można łatwo uszkodzić lakier.

Sposób na zabrudzenia biologiczne 

Najważniejsze w zapobieganiu uszkodzeniom spowodowanym zabrudzeniom biologicznym jest jak najszybsze ich usunięcie. Za każdym razem trzeba użyć specjalnie przeznaczonych do tego środków. Jeśli zabrudzenia zdążyły uszkodzić już lakier, jedynym ratunkiem jest wizyta w profesjonalnym warsztacie blacharsko-lakierniczym. Tam auto poddane będzie myciu detailingowemu, podczas którego dzięki specjalnym preparatom zabrudzenia usuwane są nie tylko z powierzchni, ale także z drobnych rys. Na drobne pęknięcia i rysy pomoże renowacja lakieru samochodowego. Jedną z nowatorskich metod jest lakierowanie SPOT. Jest to rodzaj lakierowania miejscowego, dzięki któremu można zatuszować drobne rysy i uszkodzenia lakieru bez konieczności lakierowania dużych powierzchni, co oszczędza wiele pieniędzy i czasu. Specjaliści są w stanie naprawić niektóre małe uszkodzenia już w 90 minut! Po lakierowaniu pracownicy warsztatu zabezpieczą karoserię specjalnymi woskami. Oddanie auta do warsztatu to dobra okazja, by poradzić się, jak uniknąć podobnych uszkodzeń w przyszłości i jakich środków używać do pielęgnacji naszego samochodu.

Wróć na bloga
sieć salonów   zgłoś szkolenie