Jakie plamy z tapicerki najtrudniej usunąć?

Estetyka samochodu to nie tylko jego zewnętrzny wygląd. Dla wielu użytkowników równie istotne jest to, jak prezentuje się wnętrze pojazdu. Wśród elementów jego wyposażenia najważniejszy jest zwykle stan tapicerki. Niestety należy ona również do tych części pojazdu, które najszybciej można zabrudzić. Zazwyczaj w takiej sytuacji może pomóc profesjonalne usuwanie plam z tapicerki. Przyjrzyjmy się bliżej najpowszechniej zdarzającym się zabrudzeniom i zobaczmy, jak można się ich pozbyć.

Czym najczęściej brudzi się tapicerka?

Największą ilość zanieczyszczeń pozostawiają na tapicerce kurz i błoto. Należą one jednak do substancji, których najłatwiej się pozbyć przy pomocy standardowego odkurzania lub prania. Znacznie większym zmartwieniem mogą być rozlane napoje czy upuszczane jedzenie. Wiele kłopotów mogą przysporzyć plamy z tłuszczu, kawy lub herbaty. Dużym wyzwaniem będzie także pozbywanie się śladów po przewożonych zwierzętach. Problemem jest zwykle wbijająca się w siedzenia i zagłówki sierść, a także plamy ze śliny. Kłopotliwe mogą się także okazać zabrudzenia chemiczne, które dodatkowo mogą uszkodzić strukturę materiału.

W jaki sposób można najskuteczniej oczyścić tapicerkę?

Najlepszym sposobem na czyszczenie tapicerki jest skorzystanie z usług firmy, która profesjonalnie zajmuje się tego rodzaju usługami. W takich przypadkach stosuje się zwykle specjalne urządzenia piorące oraz starannie dobrane do typu zabrudzeń środki piorące. Zwykle wiąże się to z używaniem aktywnej piany, która czyści obicia foteli bez wnikania w ich strukturę i zbytniego moczenia. Część trudnych zabrudzeń można jednak usunąć także we własnym zakresie, choć efekty nie będą tak dobre, jak przy wykonaniu tego zadania przez profesjonalistów. W przypadku sierści zwierząt można użyć rolek do czyszczenia ubrań lub specjalnego ściągacza wykonanego z silikonu. W przypadku kawy i herbaty pomóc może ocet, a przy tłuszczach delikatny detergent, a jeśli zabrudzenie jest świeże także mąka ziemniaczana. Pomocny może się też okazać alkohol lub kwasek cytrynowy.

Wróć na bloga
sieć salonów   zgłoś szkolenie