Jak usuwać ptasie odchody z lakieru, by nie zostawić trwałych śladów?

Na karoserii samochodu gromadzą się różne zanieczyszczenia. Jednym z nich są ptasie odchody, które nie tylko negatywnie wpływają na estetykę pojazdu, ale także szkodzą powłoce lakierniczej. Pozostawione na karoserii przez dłuższy czas lub usuwane w nieprawidłowy sposób odchody ptaków, mogą powodować powstawanie mikrouszkodzeń powłoki lakierniczej, co przyśpiesza korozję. Wyjaśniamy, jak w bezpieczny sposób usunąć ptasie odchody z karoserii samochodu.

Jaki wpływ na powlokę lakierniczą, mają ptasie odchody?

Parkując pod drzewami, zwiększamy ryzyko zanieczyszczenia naszego pojazdu ptasimi odchodami. Jest to nieuniknionym skutkiem korzystania z samochodu, nawet jeżeli jest on garażowany. Nie sposób uniknąć kontaktu z ptakami – i co się z tym wiąże – zanieczyszczeń na karoserii, jednak możemy skuteczne zapobiegać jej niszczeniu. Jeżeli zanieczyszczenia będą pozostawały na karoserii przez dłuższy czas, to konieczna może być renowacja lakieru samochodowego.

Ptasie odchody działają na lakier w dwojaki sposób. Po pierwsze – są to zanieczyszczenia organiczne o kwaśnym odczynie, które uszkadzają powierzchniową warstwę powłoki lakierniczej. Jeżeli odchody pozostają na karoserii dłuższy czas, to mogą spowodować głębokie uszkodzenia lakieru, które skutkować będą korozją nadwozia. Po drugie – zmienne temperatury powodują rozszerzanie się cząsteczek lakieru, czyli jego mięknięcie pod wpływem ciepła i kurczenie się pod wpływem niskich temperatur. Pozostające na lakierze, zaschnięte zabrudzenia w postaci ptasich odchodów, utrudniają pracę lakieru i tym samym przyczyniają się do powstawania mikrouszkodzeń, które również wiążą się z większą podatnością karoserii na korozję.

W jaki sposób pozbyć się ptasich odchodów z karoserii?

 Aby uniknąć uszkodzenia powłoki lakierniczej, najlepiej jak najszybciej pozbyć się ptasich odchodów z samochodowej karoserii. Jeżeli nie zdążyły jeszcze zaschnąć, wyczyścimy je bez większych problemów np. chusteczką nawilżaną. Kiedy zaschną, najlepiej skorzystać z dedykowanych środków do usuwania trudnych zanieczyszczeń z karoserii. Można też zdecydować się na pokrycie lakieru specjalną powłoką ochronną. Warto jednak pamiętać, że czas w przypadku organicznych zanieczyszczeń na powłoce lakierniczej ma ogromne znaczenie. Nie powinniśmy odkładać wyczyszczenia pojazdu na później, bo skutkuje to trwałymi uszkodzeniami karoserii. Pamiętajmy, że ostatecznie takie zaniedbanie może doprowadzić do konieczności polerowania lakieru lub nawet jego lakierowania!2

Wróć na bloga

Masz ochotę odnieść się do artykułu?


Dodaj komentarz

sieć salonów   zgłoś szkolenie