Jak pozbyć się smug z nieumiejętnie wypolerowanej karoserii?

Karoseria samochodu z czasem zaczyna tracić estetyczny wygląd. Pojawiają się na niej nie tylko smugi, ale także rysy oraz doskonale widoczne hologramy. Uszkodzeniom karoserii sprzyja nie tylko codzienne użytkowanie pojazdu, ale także nieumiejętne korzystanie z myjni automatycznych oraz samodzielne polerowanie lakieru. W efekcie samochód przestaje być dumą swojego właściciela. Wyjaśniamy, w jaki sposób przywrócić karoserii dawny blask.

Czy zabiegi pielęgnacyjne mogą zniszczyć lakier?

Dbając o samochód, nie szczędzimy sił i pieniędzy, aby jak najdłużej cieszył oko. Niestety, częste mycie i nieumiejętne polerowanie lakieru wpływają na pojawienie się na nim nieestetycznych smug, zmatowień, hologramów, a także rys. Aby uniknąć problemów, warto dowiedzieć się, jak w prawidłowy sposób dbać o karoserię i co zrobić, gdy nie jesteśmy w stanie samodzielnie przywrócić jej idealnego wyglądu.

O czym pamiętać, wykonując zabiegi pielęgnujące karoserię samochodu?

Różnorodność środków do mycia i pielęgnacji karoserii jest zachętą do samodzielnego dbania o wygląd pojazdu. Myjemy, woskujemy, polerujemy, jednak nie zawsze zabiegi te służą karoserii. Pierwszym i podstawowym problemem jest zbyt długie pozostawanie środków czyszczących na powierzchni lakieru. Agresywna chemia, dzięki której możemy usunąć trudne zabrudzenia, nie służy karoserii. Zaschnięte lub nieumiejętnie spłukane środki do czyszczenia i pielęgnacji to jedna z przyczyn powstawania trudnych do usunięcia smug na lakierze. Co więcej, nie należy przesadzać z ilością środków do mycia i pielęgnacji karoserii. W tym przypadku więcej nie znaczy szybciej i lepiej. Jeżeli przesadzimy z zabiegami pielęgnacyjnymi, jedynym sposobem na usunięcie niedoskonałości jest renowacja lakieru samochodowego.

Polerowanie lakieru to wymagające wprawy zajęcie. Kluczowym etapem przygotowania do polerowania jest dokładne i specjalistyczne czyszczenie karoserii. Nie każdy środek czyszczący jest w stanie usunąć drobne kropelki smoły, lotną rdzę lub owady i żywicę. Przypadkowe pozostawienie któregokolwiek z tych zabrudzeń spowoduje uszkodzenie lakieru podczas polerowania. Efektem będą hologramy lub ekstremalnie nawet rysy. Kolejnym krytycznym etapem jest pośpiech, przyciskając zbyt mocno szmatkę lub gąbkę do powierzchni lakieru, nie przyśpieszymy pracy, a jedynie spowodujemy, że na karoserii pojawią się niedoskonałości. Ta sama zasada dotyczy stosowanych do polerowania elektrycznych urządzeń polerskich.

Jak usunąć smugi po polerowaniu?

Jeżeli po zastosowaniu pasty polerskiej na lakierze pojawią się smugi, to nie powód do ponownego mycia i rozpoczynania polerowania na nowo. W przypadku zastosowania pasty polerskiej nie powinniśmy oczekiwać, że doda ona blasku karoserii. W tym celu należy dodatkowo nałożyć wosk, który po wypolerowaniu nada lakierowi pożądany połysk.

Wróć na bloga
sieć salonów   zgłoś szkolenie