Czy naprawa uszkodzeń po gradzie bez lakierowania jest możliwa?

Potężne gradobicie potrafi w mgnieniu oka zdewastować pozostawiony na zewnątrz samochód, często wybijając szyby i niemal zawsze przyprawiając karoserię o ogromną liczbę maleńkich wgnieceń, wyglądających niezwykle nieestetycznie i kwalifikujących auto do jak najszybszej naprawy. Warto wspomnieć, że grad bardzo często jedynie deformuje blachę, nie uszkadzając lakieru, ale wizja jej wyrównania jest zazwyczaj dość przerażająca dla kierowców. Wynika to z wysokich kosztów i długiego czasu naprawy, które charakteryzują klasyczne metody usuwania podobnych wgnieceń.

Dawne rozwiązania wymagały szpachlowania, wymiany niektórych elementów, ich demontażu, a przede wszystkim ponownego nakładania lakieru. Były to sposoby drogie i czasochłonne, stanowiące dla właścicieli samochodów ostateczność. Dziś sytuacja wygląda już jednak zupełnie inaczej, a usuwanie wgnieceń po gradobiciu jest znacznie tańsze i trwa o wiele krócej. Zastosowanie nowoczesnych metod sprawia również, że obszar naprawy pozostaje zupełnie niewidoczny, co stanowi spory problem w przypadku klasycznych sposobów, których efekty bardzo rzucają się w oczy.

Na czym polega bezinwazyjna metoda PDR?

Jednym z najchętniej współcześnie wykorzystywanych sposobów naprawy karoserii po intensywnym gradobiciu jest tak zwana metoda PDR (od angielskiego Paintless Dent Repair). Pozwala ona na usuwanie wgnieceń bez potrzeby lakierowania uszkodzonego elementu. Nie wymaga też jego demontażu, co znacznie przyspiesza pracę. Z metody tej można skorzystać wtedy, gdy podczas wgniecenia karoserii nie doszło do uszkodzenia lakieru. Efekty gradobicia zazwyczaj doskonale nadają się do usunięcia w ten sposób.

Metoda PDR polega na wypychaniu lub wyciąganiu wgnieceń przy pomocy specjalistycznych narzędzi. Mechanik przykleja je do nierówności przy pomocy kleju termotopliwego, a następnie z bardzo dużą siłą ciągnie do góry, odkształcając blachę do jej pierwotnego stanu. Wykorzystanie tego bezinwazyjnego sposobu wiąże się z dużą oszczędnością czasu oraz pieniędzy – trwa o wiele krócej od klasycznych metod i wiąże się przy tym ze znacznie mniejszymi kosztami.

Wróć na bloga
sieć salonów   zgłoś szkolenie