Czy da się usunąć pęknięcia tapicerki skórzanej?

Estetyka wnętrza pojazdu ma dla większości użytkowników równie duże znaczenie, co stan lakieru, którym pokryte są elementy jego karoserii. Wynika to zwykle nie tylko z zamiłowania do ładnego wyglądu kabiny i panującego w niej porządku, ale również z faktu, iż będzie istotne w kontekście ceny, jaką można uzyskać przy odsprzedaży auta, ponieważ z reguły wpływa w dużej mierze na tzw. pierwsze wrażenie, jakie wóz wywiera na kupującym. W celu zachowania właściwej kondycji wszystkich elementów wyposażenia systematyczne czyszczenie kokpitu oraz pranie tapicerski samochodowej może się jednak okazać niewystarczające, ponieważ skóra często ulega widocznym pęknięciom. Przekonajmy się, czy z uszkodzeniami tego rodzaju można sobie poradzić.

W jaki sposób można naprawić pęknięcia skóry?

Zużycie elementów skórzanych i pojawianie się w nich pęknięć negatywnie wpływa na wygląd wnętrza. Na szczęście większość defektów tego rodzaju można dość łatwo usunąć, stosując specjalne preparaty naprawcze. W celu pozbycia się pęknięcia konieczne okaże się zwykle podklejenie od spodu łatki, która będzie utrzymywała materiał we właściwym położeniu i wzmocni osłabiony fragment. Brzegi uszkodzenia należy starannie oczyścić przeznaczonym do tego preparatem i delikatnie zeszlifować drobnym papierem ściernym. Następnym krokiem będzie zastosowanie specjalnej elastycznej szpachli, którą nanosi się na ubytek. Po zastygnięciu powierzchnię trzeba wygładzić, a następnie miejsce naprawy pokryć dobraną kolorystycznie farbą, po czym nałożyć utrwalacz. W podobny sposób można wypełniać również inne ubytki występujące na elementach skórzanych siedzisk i oparć foteli, tunelu środkowym, podłokietnikach, boczkach drzwi, słupkach, a także kierownicy i gałce zmiany biegów.

Czy wszystkie defekty skóry da się naprawić?

Możliwość renowacji elementu skórzanego jest uzależniona od rozmiarów uszkodzenia oraz jego lokalizacji. Najłatwiejsze jest pozbycie się mniejszych śladów, które pojawiły się w miejscach niepoddawanych dużym obciążeniom oraz położonych z dala od szwów i przeszyć. W takich sytuacjach w celu oceny, czy naprawa może zakończyć się sukcesem, należy zasięgnąć opinii fachowca.

Wróć na bloga
sieć salonów   zgłoś szkolenie