Jak działa żywica utwardzana do szyb?
Na szybach samochodowych pojawiają się niewielkie uszkodzenia oraz odpryski. Są one skutkiem korzystania z samochodu i mogą pojawiać się np. w wyniku uderzenia niewielkim kamieniem. W niektórych przypadkach możemy zdecydować się na naprawę szyb samochodowych za pomocą żywicy utwardzanej. Metoda ta wiąże się z pewnymi ograniczeniami, ale jest skutecznym sposobem na uniknięcie dużych kosztów wymiany szyby. Wyjaśniamy, jak działa żywica utwardzana.
Na czym polega naprawa szyb samochodowych?
Szyby samochodowe naprawia się m.in. za pomocą żywicy syntetycznej. Aby przeprowadzenie naprawy było możliwe, trzeba jak najszybciej udać się do warsztatu w celu regeneracji szyby. Zbyt długa zwłoka może znacząco osłabić strukturę szkła i spowodować większe pęknięcie oraz spowodować zabrudzenie wnętrza odprysku, które kwalifikuje szybę do wymiany. Zanim udamy się do specjalisty, trzeba zakleić ubytek taśmą przezroczystą, aby zapobiec gromadzeniu się zabrudzeń.
Sam proces naprawy szyby dzieli się na kilka etapów. Na początek konieczne jest usunięcie z powstałego w szybie odprysku wszystkich zanieczyszczeń stałych i wilgoci. W tym celu czyści się powierzchnię odprysku i stosuje urządzenia emitujące ciepło, które pozwalają na odparowanie wody. Po oczyszczeniu i osuszeniu powierzchni szyby, która będzie podlegała naprawie, przychodzi czas na drugi, właściwy proces regeneracji. Z pomocą pompy próżniowej wypychane jest z powierzchni odprysku powietrze, a ubytek wypełniany jest żywicą syntetyczną, która musi zostać utwardzona za pomocą promieniowania UV. Końcowym etapem jest usunięcie nadmiaru żywicy poprzez polerowanie. W ten sposób przebiega naprawa szyb samochodowych, która przywraca im dawną wytrzymałość oraz pełną przejrzystość.
Jakie uszkodzenia szyb w samochodzie mogą zostać naprawione?
Nie każde uszkodzenie, które pojawia się na szybie samochodowej, może podlegać naprawie. W przypadku strefy kierowcy obowiązują szczególne obostrzenia, które dopuszczają naprawę odprysku, jeżeli jego średnica nie przekracza 24 mm. Co więcej, uszkodzenie nie może znajdować się zbyt blisko krawędzi szyby oraz na wysokości oczu kierowcy. Profesjonalna naprawa szyb samochodowych jest w pełni bezpieczna i dopuszczona przez przepisy prawa, co oznacza, że możemy bez obaw zdecydować się na mniej kosztowną regenerację, zamiast od razu wymieniać szybę na nową.
Wróć na bloga