Czy rysy na drzwiach samochodu można usunąć samemu?

Chwila nieuwagi i rysa gotowa. Zarysowania na drzwiach samochodu powstają z różnych przyczyn, jednak najczęściej są skutkiem naszego pośpiechu oraz działania osób trzecich. W jaki sposób się ich pozbyć? Możemy zdecydować się na samodzielne usuwanie rys lub skorzystać z pomocy profesjonalisty. Polecamy drugą opcję ze względu na dość duże ryzyko, jakie związane jest z samodzielnym usuwaniem zarysowań z karoserii.

Usunięcie i zamaskowanie rysy – czy oznaczają to samo?

Brak widocznej rysy na karoserii nie oznacza, że została ona usunięta. Niestety, korzystanie z ogólnodostępnych i nie zawsze tanich metod samodzielnego usuwania rys na karoserii samochodu jest równoznaczne z ich zamaskowaniem. Jeżeli czegoś nie widać, to odnieśliśmy sukces? Nie do końca, bo uszkodzona powłoka lakiernicza wymaga specjalistycznych napraw, które chronią przed m.in. pojawiającą się w miejscu zarysowania korozją. Dostępne na rynku pisaki do usuwania rys oraz inne „wynalazki”, które wcale niemało kosztują, powodują jedynie zamaskowanie rysy, więc nie są skutecznym sposobem na dbanie o karoserię samochodu. Renowacja lakieru samochodowego wymaga pomocy fachowców, którzy dysponują wiedzą i doświadczeniem, niezbędnymi w celu przywrócenia nienagannego wyglądu samochodowej karoserii.

Czym grozi samodzielne usuwanie rys na karoserii?

Korzystając z dostępnych na rynku zestawów do usuwania rys, możemy jedynie na chwilę pozbyć się problemu. Jeżeli decydujemy się na samodzielne polerowanie rysy za pomocą pasty polerskiej, zastosowanie zestawu naprawczego do lakieru lub przejdziemy przyśpieszony, internetowy „kurs” lakierniczy, to musimy liczyć się z pewnymi problemami. Po pierwsze – w zdecydowanej większości przypadków miejsce dokonywania samodzielnych napraw będzie nadal widoczne. Ma to związek, z tym że przed przystąpieniem do polerowania niezbędne jest wykonanie profesjonalnego czyszczenia detailingowego, inaczej dojdzie do uszkodzenia lakieru i pojawienia się widocznych na słońcu hologramów. Po drugie – nieprawidłowo przeprowadzone usuwanie rys to jedna z przyczyn poważnych uszkodzeń karoserii, których naprawa jest bardzo kosztowna. Najlepiej od razu udać się do lakiernika, który oceni głębokość rysy i zaproponuje najlepszą metodę jej usunięcia. Nawet jeśli konieczne będzie lakierowanie to nie tragedia i należy wiedzieć, że są stosowane naprawy miejscowe lakiernicze tzw. SPOT, które znacząco ograniczają obszar lakierowania (np. do formatu kartki A4), a czas usługi nie przekracza 3 godzin.

Wróć na bloga
sieć salonów   zgłoś szkolenie