Jak usunąć rysy na karoserii?
Wszyscy właściciele pojazdów wiedzą, że lakier samochodowy może zostać uszkodzony przez wiele czynników zewnętrznych. Zagrożeniem są nie tylko poważne uderzenia podczas wypadków czy kolizji, lecz również zarysowania spowodowane kontaktem z gałęziami lub nawet otarcia powstające za sprawą przeciskających się koło zaparkowanego samochodu przechodniów czy choćby ślady na lakierze zrobione przez osoby wsiadające do auta. Rysy na lakierze można pozostawić podczas załadunku bagażu czy nieostrożnego wycierania zabrudzonego fragmentu karoserii. Wiele rys powoduje również niewyprawne mycie ręczne czy korzystanie z myjni automatycznych.
Na szczęście estetyczny wygląd powłoki lakierniczej może być zwykle przywrócony za sprawą profesjonalnego usuwania rys na karoserii. Zobaczmy, w jakich okolicznościach można skorzystać z tej możliwości i sprawdźmy, na czym polegają wykonywane w takiej sytuacji działania
Które zarysowania lakieru mogą być łatwo zlikwidowane?
Lakier samochodowy nie jest jednolitą warstwą. Powłoka lakiernicza składa się z kilku kolejnych elementów chroniących karoserię i nadających autu określony wygląd. Zwykle na elemencie karoserii naniesiony jest podkład, którego rolą jest zapewnienie odpowiedniej przyczepności. Jest on pokryty lakierem bazowym, nadającym pomalowanej części właściwy kolor. Na wierzchu ułożony jest lakier bezbarwny, odpowiedzialny za zabezpieczenie całości przed czynnikami zewnętrznymi oraz uzyskanie ostatecznego efektu wizualnego.
Uszkodzenia lakieru mogą mieć różny charakter. To, czy można je łatwo usunąć, zależy od tego, jak są głębokie. Zdecydowana większość zarysowań, które obejmują wyłącznie warstwę lakieru bezbarwnego, może być usunięta, dzięki odpowiedniemu polerowaniu. W sytuacji, w której zarysowanie sięga głębiej i widoczny jest lakier bazowy, podkład lub nawet powierzchnia metalu konieczna będzie interwencja doświadczonego lakiernika. Przed przystąpieniem do polerowania kluczowa jest więc ocena głębokości zarysowania i skali uszkodzenia.
Polerowanie rys na lakierze
Polerowanie zarysowania polega na zdarciu warstwy lakieru bezbarwnego aż do głębokości dna rysy i jej wygładzeniu. Operacja te jest wykonywana przy użyciu specjalnie dobranego ścierniwa o niewielkiej gradacji, które pozwala na delikatne usuwanie materiału, jednocześnie sprawiając, że powierzchnia staje się jednolita. Dzięki temu zabiegowi powłoka lakiernicza ponownie staje się gładka, odbijając równomiernie światło, a auto odzyskuje atrakcyjny wygląd.
Wróć na bloga