Na czym polega renowacja lakieru samochodowego?

Normalnym zjawiskiem jest starzenie się lakieru samochodowego. Może on ulegać wyblaknięciu czy zmatowieniu na skutek uszkodzeniom mechanicznym. Nie ma jednak powodów do obaw – dzięki renowacji lakieru samochodowego, w szybki sposób doprowadzimy go do stanu sprzed kilku lat. Do wyboru mamy domowe sposoby lub specjalistyczne zabiegi w warsztacie. Nie ważne jednak, co wybierzemy, ważne by przyniosło to pożądane efekty. Na czym więc polega taka renowacja? 

 

Czym jest renowacja lakieru? 

Renowacja lakieru samochodowego– najprościej mówiąc – jest doprowadzeniem go do idealnego stanu, którym mogliśmy cieszyć się jeszcze kilka lat temu. Oddając samochód do warsztatu lakierniczego, możemy liczyć na usunięcie niedoskonałości, takich jak widocznych wgnieceń, czy rys. Przede wszystkim jednak, podczas renowacji dokonuje się polerowania lakieru, a więc przywracania jego naturalnego połysku i pozbawiania się zmatowiałej powłoki.

 

renowacja lakieru

 

Kluczowe i pierwszorzędne przy renowacji lakieru samochodowego, inaczej zwaną regeneracją, jest bardzo dokładne mycie samochodu (zwane czyszczeniem detailingowym), czyli usunięcie wszelkiego rodzaju zabrudzeń nie do wykonania powszechnie dostępnymi środkami czyszczącymi, te zabrudzenia to lotna rdza, smoła z asfaltu oraz owady. Następnie, dokonywane są oględziny stanu i ustalana jest grubość lakieru – od tego zależy możliwa intensywność polerowania , czyli jaką warstwę lakieru zewnętrznego (akrylu) możemy usunąć, aby nie uszkodzić koloru. Dopiero wtedy można bezpiecznie przystąpić do polerowania odpowiednimi pastami polerskimi.  

 

Dlaczego lakier samochodowy wymaga renowacji? 

Jak już zostało wspomniane, lakier traci swój blask w skutek wielu czynników zewnętrznych. Przede wszystkim jest to oddziaływanie czynników atmosferycznych. Mowa tu m.in. o wgnieceniach spowodowanych silnym gradobiciem, czy matowienie lakieru za sprawą promieniowania UV oraz różnych temperatur. Swoje pięć groszy dokładają również czynniki mechaniczne, a więc powszechne mycie auta w myjniach automatycznych ze szczotkami, natomiast w podróży przez odpryskujące ziarenka piasku, czy wysypaną zimą na ulicę sól i żwir. Nie wolno także zapominać o czynnikach chemicznych, nie jest zaskoczeniem, że są to najczęściej odchody ptasie i owady, wchodzą one w reakcję z lakierem i jeśli nie zostaną szybko usunięte może dojść do głębokiego uszkodzenia lakieru, co może się skończyć nawet koniecznością lakierowania karoserii. Podobnie powszechną przyczyną są środki chemiczne, którymi myjemy samochód – tak, one także wpływają na wygląd naszego lakieru, ponieważ najczęściej mają one zasadowy odczyn, który negatywnie wpływa na stan karoserii. Rzadziej zdarzają się zabrudzenia farbami i żywicami (np. w efekcie malowania elewacji lub naturalnego opadu z drzew), które muszą być usuwane za pomocą specjalistycznych środków chemicznych dobieranych przez Serwis do składu czynnika zabrudzenia.

Wróć na bloga
sieć salonów   zgłoś szkolenie