Wystarczy chwila, czyli najczęstsze przyczyny wgnieceń na karoserii

Każdy właściciel samochodu stara się zwykle zachować go w jak najlepszym stanie technicznym, wykonując regularne przeglądy, dbając o stan lakieru – myjąc karoserię oraz zabezpieczając ją odpowiednimi preparatami. Większość kierowców stara się też jeździć rozważnie, tak, by nie spowodować groźnego w skutkach wypadku czy kolizji. Niestety nawet najbardziej przezornym osobom może przydarzyć się sytuacja wymagająca usuwania i naprawy wgnieceń powstałych w wyniku nieszczęśliwego splotu okoliczności lub chwili nieuwagi. Przyjrzyjmy się bliżej przyczynom uszkodzeń karoserii i zobaczmy, jak można im zaradzić.

Jak najczęściej dochodzi do uszkodzenia karoserii?

Do uszkodzenia karoserii i powstania wgnieceń najczęściej dochodzi podczas stosunkowo niegroźnych stłuczek, mających miejsce przy niewielkich prędkościach. W ich wyniku zazwyczaj powstają niewielkie wklęśnięcia, którym nie zawsze towarzyszą większe zarysowania czy pęknięcia lakieru. Nierzadko tego rodzaju zdarzenia wiążą się jednie z odkształceniami i ewentualnym starciem części wierzchniej warstwy lakieru bezbarwnego. Równie często dochodzi do powstawania tzw. szkód parkingowych, czyli uderzenia w inny stojący samochód, pachołek wyznaczający miejsce lub służący organizacji ruchu czy inny masywny element. Ich przyczyną jest zwykle ograniczona widoczność, brak wystarczającej ilości miejsca czy kiepskie oświetlanie. Do deformacji elementów karoserii może dojść również w następstwie uderzenia o samochód strąconej przy silnym wietrze gałęzi albo intensywnego opadu gradu.

Co można zrobić, gdy dojdzie do powstania wgnieceń?

Powstanie wgnieceń pogarsza wygląd pojazdu i obniża jego wartość przy odsprzedaży. Z wieloma uszkodzeniami tego rodzaju można jednak poradzić sobie dość łatwo, unikając długotrwałych i kosztownych ingerencji blacharsko-lakierniczych. Znakomitym sposobem na pozbycie się niedużych wgnieceń, przy których nie doszło do pęknięcia lub odspojenia lakieru, jest skorzystanie z technologii napraw PDR. Dają one możliwość wyprostowania elementów przez ich wypchnięcie lub wyciągniecie przy użyciu specjalnych narzędzi. Zabiegi tego rodzaju nie pozostawiają żadnych śladów i są niemożliwe do wykrycia, nie obniżając wartości pojazdu, a przy tym można je wykonać bardzo szybko, a ich koszt nie jest wysoki w porównaniu z naprawą tradycyjną.

Wróć na bloga
sieć salonów   zgłoś szkolenie