Uszkodzona tapicerka? Co można naprawić, a co trzeba wymienić?
Utrzymanie samochodu w dobrym stanie to nie tylko dbanie o sprawność podzespołów mechanicznych, ale również zwracanie uwagi na jego wygląd. Właściciel auta, który chce, by nie traciło ono na wartości, powinien starać się, żeby we właściwej kondycji znajdowały się wszystkie elementy karoserii oraz felgi, a także wnętrze. Równie ważna, jak naprawa lakieru okaże się więc choćby regeneracja tapicerki. Jest ona o tyle istotna, że pokrycia foteli, boczków drzwi, deski rozdzielczej czy tunelu zajmują sporą część kabiny i są dobrze widoczne. Przekonajmy się, jak można radzić sobie z uszkodzeniami.
Naprawa tapicerki materiałowej
W przypadku obić foteli i boczków wykonanych z tkanin tapicerskich, np. weluru, można poradzić sobie z wieloma defektami. W grę wchodzi naprawa przetarć, rozcięć czy wypalonych otworów – nie ma znaczenia wielkość takich uszkodzeń. Naprawa polega na wymianie uszkodzonego brytu materiału. Zwykle naprawa pokrycia obejmuje także uzupełnienie ewentualnych braków gąbki.
W przypadku uszkodzeń wykładzin podłogowych kabiny i bagażnika w postaci wypalonych otworów, przetarć i rozcięć, istnieje możliwość uzupełnienia ubytków specjalnie dobranymi kolorystycznie i rodzajowo włóknami materiału. W przypadku większych uszkodzeń lub elementu narażonego na zwiększoną eksploatację stosowane jest podklejenie łatki od spodu, a następnie wypełnienie jej obszaru włóknami, które mocuje się z użyciem kleju, odtwarzając pierwotną strukturę.
Skuteczna regeneracja elementów ze skóry
Ze sporą liczbą uszkodzeń można poradzić sobie również w przypadku tapicerki skórzanej i skóro podobnej. Do naprawy nadają się elementy z widocznymi zagnieceniami, ubytkami, zadrapaniami i rysami, a także pęknięciami lub wytarciami. Dość łatwo można także zaradzić uszkodzeniom szwów. W większości sytuacji konieczne okazuje się użycie odpowiednich żeli uzupełniających ubytki skóry, a następnie wyrównuje się powierzchnię, po czym nakłada utrwalacz oraz przywraca oryginalną barwę. Podobnie jak w przypadku tkanin o możliwości regeneracji decyduje zakres zniszczeń oraz miejsce, w którym są one ulokowane.
Wróć na bloga