Naprawa panelowa elementów wykonanych ze stopów aluminium

No właśnie – z aluminium? Czy ze stopów aluminium? Niestety czyste aluminium praktycznie nie występuje w budowie  samochodów. Ze względu na miejsce zastosowania oraz przeznaczenie danego elementu wykonuje się je z określonego stopu aluminium z innym materiałem. Do najbardziej popularnych stopów aluminium wykorzystywanych przy budowie elementów nadwozi należą: AlMg (stop aluminium z magnezem), AlSi, (stop aluminium z krzemem) oraz pochodne tych stopów z innymi domieszkami.

Chcąc dokonać naprawy aluminiowego elementu karoserii musimy wiedzieć o kilku rzeczach:

Po pierwsze – naprawiać możemy głównie stosunkowo nieduże wgniecenia o niewielkiej głębokości. Aluminium ma niestety tę właściwość, że pęka przy mocnym wygięciu i próba usunięcia dużego wgniecenia może skończyć się pęknięciem elementu.

Po drugie – do naprawy potrzebujemy specjalistycznych narzędzi ręcznych takich jak: młotki aluminiowe, specjalne babki blacharskie, elementy wyciągające (tzw. pullery) oraz odpowiednie materiały ścierne.

W końcu – do naprawy potrzebne jest urządzenie główne czyli spotter do aluminium. Jest to urządzenie elektryczne, które służy do trwałego mocowania aluminiowych trzpieni na powierzchni elementu Zamocowane trzpienie stają się bazą do przyłożenia siły wyciągającej.

W odróżnieniu od stali – aluminium posiada bardzo dużą sprężystość wewnętrzną wobec czego bardzo istotne jest odprężanie materiału podczas prostowania. Wykonuje się to w sposób kinetyczny lub termiczny nierzadko łącząc obie metody.

Mała podaż rynku wtórnego aluminiowych elementów karoserii oraz wysoka cena nowych części powoduje, iż coraz szersze grono serwisów podejmuje się prób ich naprawy z lepszym lub gorszym skutkiem z wykorzystaniem napraw SMART. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że aluminium oraz jego stopy to bardzo specyficzny materiał. Podczas naprawy zachowuje się w bardzo nieprzewidywalny sposób – w porównaniu do elementów wykonanych ze stali.

Fachowa naprawa wymaga nie tylko specjalistycznego sprzętu ale i dużej wiedzy oraz umiejętności – sieć warsztatów S-Plus zatrudnia wyszkolonych specjalistów, którzy posiadają zarówno wiedzę, narzędzia jak i umiejętności by w fachowy oraz bezpieczny sposób świadczyć usługi naprawy panelowej!