Naprawy a środowisko. Eko standardy w lakiernictwie samochodowym
W ciągu ostatnich lat lakiernictwo samochodowe znacząco się zmieniło. Warsztaty blacharsko-lakiernicze oferują nie tylko usługi bardzo wysokiej jakości, ale także ekologiczne, dzięki czemu dbają o stan środowiska naturalnego. Ekologia w lakiernictwie to czysta konieczność, bo spośród wszystkich zakładów usługowo-naprawczych w dużym stopniu wpływają one na produkcję szkodliwych zanieczyszczeń. Wyjaśniamy, jakie eko standardy stosowane są w nowoczesnych serwisach i dlaczego warto z nich korzystać.
Czy lakiernia musi spełnić określone normy?
Nie brakuje „warsztatów”, które działają w przydomowych garażach. Choć część z nich uzyskała niezbędne pozwolenia, to ze względu na chęć ograniczenia kosztów, zarówno jakość świadczonych usług, jak i stosowanych lakierów mogą pozostawiać wiele do życzenia. Nawet ASO wbrew pozorom dokładają się do generowania zanieczyszczeń. Chęć zysków i targety sprzedaży części zamiennych wymuszają na pracownikach wymianę elementów zamiast ich naprawę, nawet w sytuacjach gdy jest to możliwe.
Każda lakiernia powinna spełniać określone normy, które mają na celu ograniczenie emisji szkodliwych zanieczyszczeń. Wśród nich trzeba wyróżnić:
- ograniczenie emisji substancji lotnych do atmosfery przez zastosowanie i częste wymienianie filtrów kabin lakierniczych i stref lakierniczych, odzyskiwanie rozpuszczalników z odpadów.
- ograniczenie emisji odpadów przemysłowych przez ich utylizację w wyspecjalizowanych zakładach oraz ograniczenie wymiany elementów na nowe
- ograniczenie emisji zanieczyszczeń rozpuszczalnych w wodzie i substancji płynnych przez zastosowanie np. separatorów wodnych
Ogromnym zagrożeniem dla środowiska były powstające na każdym etapie prac lakierniczych zanieczyszczenia. W celu spełnienia obowiązujących norm w naszym warsztacie blacharsko-lakierniczym stosujemy innowacyjne sposoby naprawy, które cechuje ograniczony, negatywny wpływ na środowisko naturalne. Dbamy o to, aby renowacja lakieru samochodowego, była nie tylko sposobem na przywrócenie pojazdowi idealnego wyglądu, ale także nie zagrażała otaczającej nas przyrodzie.
Czym są eko standardy w lakiernictwie samochodowym?
„Eko” znaczy przyjazny środowisku. Tak jest też w przypadku EKO standardów w lakiernictwie samochodowym. Nie tylko spełniamy wszystkie normy, które nakładają obowiązek ograniczenia ilości produkowanych zanieczyszczeń i odpadów, ich odzysk oraz prawidłowe i bezpieczne dla środowiska unieszkodliwienie. Stosujemy przyjazne środowisku farby wodne z ograniczoną ilością rozpuszczalników, dzięki czemu eliminujemy jedno z najgroźniejszych dla środowiska zanieczyszczeń w postaci silnych, chemicznych związków, które obecne były w lakierach starszej generacji.
Wróć na bloga