Naprawa po wypadku a naprawa po stłuczce – porównanie
Określenia „wypadek”, „kolizja” i „stłuczka” bardzo często są używane zamiennie. W rzeczywistości znaczenie pierwszego z tych terminów różni się dość znacząco od pozostałych. Jego definicję podaje artykuł 177 kodeksu karnego:
„Wypadek, to zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem jest śmierć jednego z uczestników lub obrażenia ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające dłużej niż 7 dni”.
Stłuczka, zwana poprawnie kolizją, jest podobnym zdarzeniem, w wyniku którego nikt nie odniósł jednak znaczących obrażeń. W praktyce wypadek bardzo często powoduje większe uszkodzenie pojazdu niż stłuczka. Również technika naprawy powstałych usterek potrafi istotnie się różnić w zależności od rodzaju zdarzenia.
Jak wygląda naprawa po wypadku?
Spowodowanie wypadku jest przestępstwem i na jego miejsce należy zawsze wezwać policję. Jest to bardzo istotny krok, ponieważ prowadzi do jednoznacznego wskazania strony, która do niego doprowadziła i musi ponieść odpowiedzialność za spowodowane szkody. Koszty naprawy samochodu osoby poszkodowanej są więc pokrywane z OC sprawcy: albo w formie gotówkowej, albo poprzez rozliczenie się z mechanikami bez udziału właściciela samochodu. W niektórych przypadkach można zwrócić się również o skorzystanie z samodzielnie wykupionego ubezpieczenia AC.
Gdy likwidacja szkód opłacana jest z OC, przeprowadza się zwykle kompleksową naprawę za pomocą tradycyjnych technik. Specjaliści wyrównują wgniecenia w karoserii, uzupełniają ewentualne ubytki i w razie potrzeby wymieniają uszkodzone elementy. W ramach takiego procesu często dochodzi również do ponownego lakierowania, które likwiduje rysy oraz obtarcia i przywraca autu dawny wygląd.
Czym wyróżnia się naprawa po stłuczce?
Stłuczki bardzo często kończą się wygodną dla obydwu stron ugodą. Można wtedy samodzielnie zapłacić za naprawę lub skorzystać z ubezpieczenia AC. Duże znaczenie ma wtedy ograniczenie kosztów, warto użyć więc innowacyjnych sposobów usuwania usterek, na przykład naprawy SMART. Skupia się ona wyłącznie na miejscu uszkodzenia, skutecznie doprowadzając dany element do stanu sprzed kolizji, pozwalając uniknąć przy tym jego demontażu, a często również ponownego lakierowania. Dzięki temu naprawa trwa znacznie krócej i wiąże się z mniejszymi kosztami.
Wróć na bloga