Czy mocne zarysowania reflektorów wpływają na ich wydajność?

Często nie zwracamy uwagi na to, w jakim stanie się reflektory w naszym samochodzie. To duży błąd, bo ich wydajność zależy m.in. od tego, jak dbamy o oświetlenie pojazdu. Lampy w samochodzie muszą być nie tylko czyste. Muszą także cechować się odpowiednią wydajnością, bo to ona decyduje o naszej widoczności po zmroku. Wyjaśniamy, czy zarysowania na reflektorach wpływają jedynie na estetykę pojazdu.

Co warto wiedzieć o reflektorach samochodowych?

O tym, że za poruszanie się pojazdem bez sprawnego oświetlenia grozi mandat, wie większość kierowców. Zdajemy sobie też sprawę z faktu, iż rozbity reflektor trzeba niezwłocznie wymienić, bo i w tym przypadku czeka nas kara w postaci mandatu. Bagatelizujemy jednak powstające się na reflektorach rysy i zmatowienia, które pojawiają się w trakcie korzystania z pojazdu. Są one skutkiem uszkodzeń związanych m.in.  działaniem promieniowania UV oraz innych czynników atmosferycznych, uszkodzeń mechanicznych i działania żrących substancji np. soli drogowej. W większości pojazdów klosze lamp wykonane są z podatnego na uszkodzenia plastiku, co dodatkowo wpływa na ich szybkie niszczenie. Renowacja kloszy lamp to jeden ze sposobów na uniknięcie zakupu nowych reflektorów.

Rysy na reflektorach a efektywność działania oświetlenia pojazdu

Porysowane reflektory znacząco zmniejszają wydajność oświetlenia pojazdu. Jest to związane z działaniem prostych praw fizyki. Każda rysa prowadzi do rozproszenia światła, co skutkuje zmniejszeniem jego zasięgu oraz zmianą kierunku. W efekcie narażamy siebie i innych uczestników ruchu na utratę zdrowia lub życia w wyniku wypadku, który bezpośrednio spowodowany będzie wadliwym działaniem oświetlenia samochodu. To, że reflektor świeci, nie świadczy o jego pełnej sprawności. Warto mieć to na uwadze i jak najszybciej sprawdzić stan kloszy lamp w swoim samochodzie.

Jak rozwiązać problem?

Zajmujemy się polerowaniem powierzchni reflektorów z tworzyw sztucznych, przywracając im idealny wygląd i pełną sprawność. Polerowanie usuwa nie tylko płytkie i głębsze rysy, ale także związane np. z działaniem promieniowania UV zmatowienia. Pozwala to tanim kosztem poprawić komfort jazdy – i co najważniejsze – wpływa na bezpieczeństwo korzystania z samochodu. Po każdej naprawie nanosimy warstwę lakieru na powierzchnię reflektora, ma to na celu ochronę miękkiego tworzywa po regeneracji. Taki zabieg pozwala zabezpieczyć naprawianą powierzchnię przed kolejnymi uszkodzeniami. Brak takiej warstwy ochronnej mogłoby spowodować ponowne zmatowienie powierzchni nawet w ciągu kilka miesięcy.

Wróć na bloga
sieć salonów   zgłoś szkolenie