Metoda klejowa czy PDR – którą formę usuwania wgnieceń wybrać?
Innowacyjne naprawy blacharskie, w których nie trzeba lakierować uszkodzonych elementów, zyskują coraz większą popularność ze względu na korzyści w postaci niższych kosztów, krótkiego czasu realizacji, a także braku łatwych do wykrycia śladów, co pozwala na zachowanie pełnej wartości auta. Oferowane technologia napraw PDR przez wypychanie oraz metoda klejowa są w stanie poradzić sobie z wieloma uszkodzeniami, w tym również takimi, które byłyby niemożliwe do przeprowadzenia przy użyciu tradycyjnie używanych technik.
Na czym polega naprawa PDR i kiedy warto ją stosować?
Metoda PDR (Paintless Dent Repair) jest sposobem na pozbycie się wgnieceń, które nie wiążą się z przerwaniem ciągłości powłoki lakierniczej lub jej odspojeniem od elementu. Polega na użyciu specjalnych narzędzi nazywanych łyżkami lub heblami, przy pomocy których przeszkolony fachowiec jest w stanie wypchnąć element, naciskając na jego powierzchnię od drugiej strony. Technologia ta wymaga jednak zapewnienia odpowiedniego dostępu do uszkodzenia. Zwykle jest to możliwe przez różne otwory technologiczne czy też po częściowym demontażu tapicerki np. gdy w grę wchodzi uszkodzenie drzwi. Istnieją też pewne ograniczenia związane z naprawami wykonywanymi w ten sposób – obszary, które mają być wypchnięte, nie mogą znajdować się blisko krawędzi i rantów.
Jak wygląda metoda klejowa i gdzie się z niej korzysta?
Metoda klejowa tzw. glue puller wiąże się z przytwierdzeniem do uszkodzonej powierzchni za pomocą kleju termicznego specjalnego kołka tzw. grzybka. Jest on następnie silnie pociągany za pomocą urządzenia przymocowywanego do powierzchni prostowanego elementu. W niektórych przypadkach używa się też młotka bezwładnościowego. Metoda klejowa jest równie efektywna co używanie wypychania, najlepiej sprawdza się jednak w przypadku profili zamkniętych i miejsc, do których nie można uzyskać łatwego dostępu. Z metody klejowej korzysta się zazwyczaj m.in. w przypadku uszkodzeń słupków, progów i dachu. Metoda glue puller może być stosowana tylko na oryginalnym lakierze.
Wróć na bloga