Czy naprawiony plastikowy zderzak po ”zespawaniu” będzie miał takie same właściwości jak nowy? Zdecydowanie tak! Stosujemy metodę spawania plastiku z wykorzystaniem spoin dobranych w zależności od materiału naprawianego elementu i optymalnej temperatury zgrzewania, uzyskiwanej przy pomocy elektrycznej zgrzewarki o regulowanej temperaturze stopki. Dodatkowo obszar dookoła pęknięcia lub ubytku jest wzmacniany poprzez zatopienie w materiał i spoinę elastycznej, nierdzewnej siatki aluminiowej lub z włókna sztucznego, która jeszcze skuteczniej przywraca parametry wytrzymałościowe naprawianego elementu. Ta technika naprawy zderzaków pozwala na usunięcie pęknięć plastików, zarysowań i uzupełnianie ubytków materiału. Przywraca również wymaganą wytrzymałość naprawianego elementu i zajmuje niewiele czasu (ok. 2 godzin).
Kiedy zderzaki wymagają naprawy?
Zderzaki samochodowe, z racji swojego umiejscowienia, są szczególnie narażone na uszkodzenia. Ich powodem mogą być nie tylko wypadki i kolizje drogowe, lecz również różnego rodzaju otarcia przy wjeżdżaniu na krawężnik czy uderzenia o zaspy. Częsta wymiana zderzaków na nowe może być zbyt dużym obciążeniem dla budżetu. Co zrobić w tej sytuacji? Jazda z mocno wyeksploatowanymi zderzakami na pewno nie jest dobrym pomysłem. Może być to niebezpieczne, gdyby doszło do zderzenia np. z innym samochodem, do tego zużyte zderzaki mocno zaburzają estetyczny wygląd auta. W tej sytuacji fachowa naprawa zderzaków w warsztacie samochodowym będzie najlepszym rozwiązaniem.
Zderzaki samochodowe produkowane są z różnych rodzajów tworzyw sztucznych. Przy wszystkich zaletach materiału jest on też, niestety, podatny na uszkodzenia. Nic dziwnego, że Klienci często zgłaszają się do warsztatów z pytaniem o naprawę zderzaków. Koszt takiej usługi zależy m.in. od tego, z jak dużymi uszkodzeniami mamy do czynienia: czy są to tylko rysy na pokrywającym je lakierze, czy może większe ubytki materiału.
Jak zoptymalizować koszt naprawy plastikowego zderzaka?
W praktyce warsztatowej bardzo często spotykamy się z koniecznością naprawy zderzaka wykonanego z tworzywa sztucznego. Zawsze doradzamy Klientom optymalną metodę naprawy pęknięcia. Zdajemy sobie również sprawę, że eksperci z towarzystw ubezpieczeniowych niemal nigdy nie umieszczają w swoich planach naprawczych napraw okładzin zderzaków. W zamian zalecają operację wymiany, niezależnie od tego do jak poważnego uszkodzenia doszło. Z naszych doświadczeń wynika, że spawanie plastiku jest znacznie tańszym sposobem na naprawę elementów z tworzywa sztucznego – zderzaka, czy listwy progu.
Aby właściwie ocenić koszt naprawy, niezbędna jest indywidualna kalkulacja, w której największe znaczenie ma ocena stopnia uszkodzenia, a może ono być małe, średnie lub duże. Kolejnym istotnym krokiem jest ocena pracochłonności naprawienia usterki, a także kosztów robocizny i materiałów. Do kosztów naprawy warto też doliczyć koszt lakierowania zderzaka. Podstawowa zasada mówi, że i mniejszy element tym słabszy efekt optymalizacji kosztów. Serdecznie zapraszamy do kontaktu, czekamy również w naszych serwisach i zrzeszonych warsztatach. Po oględzinach stanu zderzaków i innych plastikowych części ocenimy czy ich spawanie będzie zasadne, czy też lepiej je wymienić.