Czyszczenie pianą czy parą (tapicerki, lakieru)

Wiele z trudno usuwalnych zanieczyszczeń wymaga bardziej zaawansowanych technik czyszczenia niż klasycznie używane: woda, szczotkai preparat chemiczny. Dla poprawienia skuteczności działania lub skrócenia czasu operacji można zastosować techniki intensyfikujące proces, ale zachowujące bezpieczeństwo czyszczonych powierzchni.

Jedną z technik jest aplikacja preparatów w formie piany, a nie wodnego roztworu. Aby skutecznie wyczyścić zabrudzenia trzeba pozwolić chemii działać przez jakiś czas. Piana długo utrzymuje się na powierzchni, nie wsiąka ani nie spływa. Czas kontaktu chemii z brudem wydłuża się bez konieczności zwiększania ilości preparatu. Dzięki właściwościom piany brud nie przedostaje się wraz z cieczą w głąb tapicerki. Tak czyszczone powierzchnie także szybciej schną.

Drugą z technik czyszczenia jest zastosowanie suchej pary . Czynnikiem ingerującym w brud jest temperatura. Jeżeli element czyszczony jest odporny na temperaturę dochodzącą do 130°C to taki sposób jest bezpieczny. Umiejętne stosowanie oraz świadomość wrażliwości materiałów na wysoką temperaturę pozwala wykorzystywać parę do czyszczenia trudnych zabrudzeń.

Ryzyko odkształceń, deformacji pianek poliuretanowych użytych do budowy siedzeń samochodowych jest duże. Istnieje także zagrożenie nadmiernego wybłyszczenia plastików wnętrza lub powstania smug i pasów na ich powierzchniach. W warsztatach S-Plus preferowaną metodą jest stosowanie preparatów czyszczących w formie piany.