Renowacja plastików w samochodzie to jeden z zabiegów, który natychmiast poprawia wygląd auta. Naprawa deski rozdzielczej oraz jej wypielęgnowanie i zabezpieczenie przed wpływem czynników zewnętrznych nie zajmuje wiele czasu, a znacząco poprawia komfort użytkowania pojazdu. Po naprawie kokpitu z samochodu korzysta się znacznie przyjemniej – deska odzyskuje fabryczny wygląd, znikają ślady użytkowania oraz ubytki w materiale pozostałe po montażu dodatkowych elementów wyposażenia. W naszych serwisach naprawiamy zmiany, jakie zaszły w plastikach samochodowych w trakcie eksploatacji pojazdu. Usuwamy zmatowienia, zmiany barwy, zażółknięcia. Jeśli to konieczne wymieniamy element na nowy.

Jak najczęściej dochodzi do uszkodzenia plastików w samochodzie?

Plastikowe elementy wyposażenia wnętrza pojazdu takie jak deska rozdzielcza, konsola środkowa, słupki, boczki drzwi, konsola centralna — łatwo mogą ulec uszkodzeniu w trakcie eksploatacji pojazdu. Różnego rodzaju rysy czy uszkodzenia powstają najczęściej przy transporcie niezabezpieczonych przedmiotów lub pozostają po demontażu dodatkowych elementów wyposażenia (odbiorników CB, uchwytów do mikrofonów, telefonów czy zestawów głośnomówiących). Szpecące otwory i ubytki zmniejszają wartość pojazdu oraz pogarszają ogólne wrażenie wnętrza.

Jak wygląda naprawa ubytków w kokpicie samochodowym?

W przypadku ubytków (na przykład dziur po demontażu zestawu głośnomówiącego) otwory w kokpicie samochodu uzupełniane są masą utwardzaną chemicznie. Za pomocą specjalnej masy szablonowej z tego samego elementu tworzony jest negatywowy stempel zawierający strukturę (wzór) materiału, który następnie odciskany jest na wypełnionych ubytkach. Ostatnim etapem jest precyzyjne odtworzenie koloru naprawianego elementu. Naprawa kokpitu w samochodzie jest tańsza i bardziej ekologiczna niż całkowita wymiana elementów. Naprawa części plastikowych jest też o wiele szybsza – trwa zazwyczaj od 30 minut do 1,5 godziny. Wybierając naprawę unikamy problemów, jakie mogą powstać przy demontażu elementów wnętrza (urwane zaczepy, skrzypiące elementy po niedokładnym spasowaniu). Przy naprawianiu plastików można skorzystać z okazji i zdezynfekować całe wnętrze poprzez ozonowanie samochodu, dzięki któremu auto będzie czyste i bezpieczne.

Czym charakteryzują się plastiki samochodowe?

Tworzywa sztuczne wykorzystywane do budowy pojazdów powszechnie nazywane plastikami samochodowymi to syntetyczna materia organiczna, którą można formować. Substancja otrzymywana w procesie polaryzacji ropy naftowej, gazu ziemnego lub celulozy ma właściwości plastyczne i niewielką gęstość. W przypadku plastików stosowanych w autach istotna jest możliwość ich przetwarzania. Coraz częściej bowiem zużyte plastiki samochodowe zyskują drugie i trzecie życie. Wykorzystuje się je ponownie do produkcji nowych części samochodowych oraz innych wyrobów plastikowych. Elementy zniszczonej deski rozdzielczej przetwarzane są np. na plastikowe doniczki. Możliwość odzysku materiałów ze zużytych części samochodowych jest jednak nadal niewystarczająca w stosunku do ilości generowanych śmieci, dlatego, jeśli rodzaj uszkodzenia na to pozwala, zniszczone elementy warto naprawiać, a nie zastępować kolejnymi.

Jakie tworzywa sztuczne wykorzystuje się w samochodach osobowych?

W przemyśle motoryzacyjnym tworzywa sztuczne wykorzystuje się ze względu na ich odporność na korozję oraz możliwość ponownego wykorzystania w procesie recyklingu. W samochodzie osobowym masa tworzyw sztucznych stanowi średnio 9,3% całkowitej masy samochodu. Plastiki wykorzystane do budowy samochodu to:

  • poliuretany (w 19,5%) – wykonane są z nich deski rozdzielcze, kierownica, konstrukcje siedzeń,
  • PVC (polichlorek winylu w 15,8%) – do izolowania przewodów elektrycznych i innych powłok ochronnych,
  • PP (polipropylen) – powstaje z niego obudowa akumulatora, zderzaki i zbiornik paliwa.
Naprawa części plastikowych
Naprawa części plastikowych
800 800 505
800 800 505
ZNAJDŹ WARSZTAT
ZNAJDŹ WARSZTAT
WYŚLIJ ZAPYTANIE
WYŚLIJ ZAPYTANIE

POZOSTAŁE USŁUGI

Renowacja tapicerki welurowej, materiałowej i alcantary
Renowacja tapicerki welurowej, materiałowej i alcantary
Naprawa i regeneracja tapicerki skórzanej
Naprawa i regeneracja tapicerki skórzanej
sieć salonów   zgłoś szkolenie